Dr Urszula Czyżewska z tytułem Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 12-12-2018

Dr Urszula Czyżewska z Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zwyciężyła w kategorii Technotalent UwB w konkursie Technotalent 2018. Kapituła doceniła jej pomysł biochemicznego testu płytkowego do oceny ryzyka infekcji ucha u psów. Gala konkursu odbyła się 11 grudnia 2018 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Do finału w tej kategorii weszło 5 projektów autorstwa studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. Decydujący dla wyboru zwycięzcy etap – prezentacje przed jurorami – miał miejsce pod koniec listopada, zaś werdykt został ogłoszony podczas uroczystego podsumowania konkursu. Nagroda, ufundowana przez Uniwersytet w Białymstoku, to 5 tys. złotych.

Zdaniem dr Urszuli Czyżewskiej, konkurs to nie tylko zachęta i motywacja do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, ale też szansa na znalezienie inwestora, który chciałby wdrożyć pomysł.   

- Gdy wraz z koleżanką z instytutu usłyszałyśmy przed rokiem o konkursie, byłyśmy przekonane, że nie mamy w nim szans. W swojej pracy naukowej koncentrujemy się przecież na badaniach podstawowych, nie tworzymy czegoś, co da się sprzedać, jakiegoś końcowego produktu. Profesor Adam Tylicki z Instytutu Biologii przekonał nas jednak, że także wyniki naszych badań można wykorzystać, pokazać ich potencjał.

Jak dodaje laureatka, konkursowy projekt to swoisty finał jej doktoratu. Dr Urszula Czyżewska na potrzeby pracy doktorskiej prowadziła badania, których rezultaty wykorzystała do zaplanowania biochemicznego testu. Pozwalałby on ocenić ryzyko wystąpienia w uchu psa infekcji wywoływanych przez grzyby Malassezia pachydermatis. Niektóre ich szczepy mogą być chorobotwórcze, ale nie wszystkie. Test wykrywałby białka, które są obecne tylko w szczepach wywołujących chorobę. Dzięki temu można byłoby określić, czy dany szczep może w najbliższej przyszłości wywołać objawy zapalenia ucha zewnętrznego, czy też nie zagraża zdrowiu psa.

- Grzyby, którymi się zajmowałam, izolowane są nie tylko od psów chorych, ale także od co drugiego zwierzęcia zdrowego. Dzięki testowi można by sprawdzić, czy dany pies jest nosicielem szczepu chorobotwórczego, a to z kolei pozwoliłoby na skuteczną profilaktykę i wcześniejszą terapię w razie zachorowania. To ważne, bo infekcje ucha u psów są nie tylko powszechne, ale też trudne do leczenia i często nawracają – wyjaśnia dr Czyżewska.

Jak przyznaje autorka, projekt jest na wstępnym etapie. Aby przełożyć go na gotowy produkt potrzebne są dalsze prace i pieniądze. Chodzi zwłaszcza o przygotowanie niezbędnych dla testów, odpowiednich przeciwciał, co jest kosztowne. Potem trzeba byłoby także przeprowadzić badania kliniczne na szerszą skalę. 

Konkurs organizowany jest przez Fundację Technotalenty od 5 lat. Od ubiegłego roku jedną z kategorii konkursowych jest Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku. W pierwszej edycji zwyciężczynią była dr Magdalena Siemieniuk, która także prowadzi badania pod naukową opieką dr. hab. Adama Tylickiego.