Ekonomiści z UwB będą wspierać uczniów z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

Popularyzacja nauki, wykłady otwarte, wspólne przedsięwzięcia ze studenckimi kołami naukowymi, pomoc w przygotowaniu do konkursów i olimpiad – m.in. takie działania obejmuje umowa, którą w środę, 1 grudnia 2021 r. podpisał Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku z Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Z ramienia uczelni umowę podpisała dziekan prof. dr hab. Marzanna Poniatowicz, a szkołę reprezentował jej dyrektor Wojciech Janowicz. Uroczystość odbyła się w siedzibie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Uczestniczyli w niej także uczniowie.

- Jesteśmy przeszczęśliwi, że możemy podpisać tę umowę. To taka wisienka na torcie, bo my przecież od dawna się znamy i od dawna podejmujemy współpracę. Wydział Ekonomii i Finansów to jeden z największych wydziałów na Uniwersytecie w Białymstoku. Stawiamy na jakość kształcenia, przyjazne warunki studiowania, kontakty z otoczeniem zewnętrznym, praktykę gospodarczą. Bardzo ważne jest dla nas umiędzynarodowienie – mówiła w trakcie uroczystości prof. Marzanna Poniatowicz, dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów, zachęcając uczniów do studiowania na  tym Wydziale. – My nie mamy problemów z rekrutacją. Jestem spokojna, jeżeli chodzi o liczbę studentów, ale nam bardzo zależy na tym, żeby byli to dobrzy studenci.

Podkreślała, że wielu wyróżniających się studentów i pracowników Wydziału to właśnie absolwenci ZSHE.

- Poprzez to porozumienie chcemy Wam umożliwić własny rozwój, pracę nad sobą i zachęcić do studiowania oraz pozostania w naszym mieście i regionie – zwracał się do uczniów również Wojciech Janowicz, dyrektor ZSHE w Białymstoku.

Podpisana w środę umowa obejmuje m.in. wspieranie zainteresowań uczniów poprzez organizowanie wykładów otwartych, wspólne przedsięwzięcia ze studenckimi kołami naukowymi, działania służące popularyzacji nauki, pomoc w przygotowaniu do konkursów oraz olimpiad z zakresu ekonomii i finansów.

Uczniowie od razu mogli poznać efekty tej współpracy. Dr Edyta Sidorczuk-Pietraszko - absolwentka popularnego "Ekonomika", a dzisiaj adiunkt w Katedrze Rozwoju Społeczno-Gospodarczego na WEiF, przygotowała wykład pt. „Czy ekotorba jest naprawdę ekologiczna?”

Wydział Ekonomii i Finansów UwB kształci prawie półtora tysiąca studentów na trzech kierunkach: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz ekonomiczno-prawnym. W lutym tego roku przyjęty został do prestiżowego grona członków PRME – inicjatywy ONZ na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Ta międzynarodowa sieć zajmuje się promocją zrównoważonego rozwoju na uczelniach, m.in. w drodze włączenia idei odpowiedzialnego biznesu do treści kształcenia. Wydział znalazł się wśród ponad 800 sygnatariuszy inicjatywy na świecie, z czego tylko 16 pochodzi z Polski.

Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku ma już ponad 120-letnią historię, którą wyznacza rok 1900 r., kiedy powstało Siedmioklasowe Męskie Gimnazjum Handlowe. Warto dodać, że po wojnie szkoła mieściła się przy ul. Warszawskiej 63 – tam, gdzie dzisiaj kształcą się studenci Wydziału Ekonomii i Finansów. 

Uczniowie z "Ekonomika" zdobywają laury w Ogólnopolskich Olimpiadach o Ubezpieczeniach Społecznych oraz Ogólnopolskim Konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”. Szkoła po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych techników w Polsce w rankingu miesięcznika edukacyjnego Perspektywy i uzyskała tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY 2021.