Festiwalowy tydzień z UwB

Data wydarzenia 25-05-2018

Jeszcze do 28 maja można zarejestrować się na naukowe imprezy organizowane w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ponad sto z nich przygotował Uniwersytet w Białymstoku.

W tym roku festiwal ma nową formułę, wykracza poza Białystok. Nasza uczelnia prezentować się będzie podczas wszystkich festiwalowych dni czyli do 4 do 9 czerwca. Weźmie udział w wyjazdowych imprezach w Łomży - w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości i w Suwałkach - w Parku Naukowo-Technologicznym.  

- Zależy nam, aby stworzyć tam prawdziwe naukowe wydarzenie. Dlatego w nowych miejscach zaoferujemy uczniom lokalnych szkół m.in. chemiczne zajęcia laboratoryjne, warsztaty matematyczne, quizy ekonomiczne, a także klasyczne choć skrócone wykłady z dziedzin humanistycznych - mówi dr hab. Aneta Petelska, koordynator Festiwalu z ramienia UwB.

7 i 8 czerwca uczelnie biorące udział w Festiwalu zapraszają zainteresowanych w swoje mury. Na piątek Uniwersytet w Białymstoku przygotował jedną ze swoich największych tegorocznych atrakcji - premierę spektaklu „Bieżenki” w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Współtworzony jest on także przez amatorów, którzy zgłosili się do projektu i chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami oraz przemyśleniami dotyczącymi historii bieżeństwa. Przedstawianie inspirowane jest nagradzaną książką reporterską Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Spektakl odbędzie się o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Nie będzie to jedyne widowisko wystawiane w tych dniach na UwB. Pedagodzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na spektakl profilaktyczny „Inna Bajka” i „Nienormalna Bajka” (obydwa odbędą się w piątek, 8 czerwca). Wśród pozostałych atrakcji koncerty, warsztaty, pokazy, wykłady, a nawet wyprawy, np. do świata VR czy w ostępy dzikiej przyrody.

Kulminacją tegorocznego Festiwalu jest Piknik Naukowy zaplanowany na sobotę, 9 czerwca na stadionie miejskim przy ul. Słonecznej w Białymstoku. UwB zaplanował na ten dzień 18 imprez. Prezentować one będą przekrój uniwersyteckich dyscyplin naukowych i nawiązywać do festiwalowego hasła, które brzmi „Nauka scala”.

Więcej o festiwalu na stronie: http://podlaskifestiwal.pl 

Serdecznie zapraszamy!