Finał konkursu, ogólnopolska konferencja i wystawa poświęcona Annie Markowej

Data wydarzenia 26-05-2022

26 maja 2022 r. na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie IX Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Nagrody odbiorą autorzy najlepszych utworów poetyckich i prozatorskich. Dzień później o twórczości poetki rozmawiać będą naukowcy z całej Polski. Swój wernisaż będzie też miała poświęcona jej wystawa.

Konkurs Literacki im. Anny Markowej organizują Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana. Do szlachetnej literackiej rywalizacji każdego roku zapraszają przede wszystkim uczniów szkół średnich i studentów z województwa podlaskiego. W IX edycji autorzy mogli zgłosić prace w dwóch kategoriach: proza (do 5400 znaków ze spacjami) lub poezja (3 wiersze). Ważne, by utwory nie były wcześniej publikowane - w tym również w Internecie – oraz nagradzane w innych konkursach.

- Na tegoroczny konkurs wpłynęło w sumie blisko 50 utworów. Laureaci mogą liczyć na publikację swoich prac w czasopiśmie "Próby. Nieregularnik Filologiczny", a także na nagrody – zapowiada dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, przewodniczący Kapituły Konkursu.

W tym roku pula nagród to w sumie prawie 6000 zł. Ich fundatorami są Honorowi Patroni Konkursu: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Nagrodę specjalną ufundował syn poetki, Lech Z. Marek.

Uroczysta gala Konkursu odbędzie się w Auli Wydziału Filologicznego UwB (Plac NZS). Jej uczestnicy – już tradycyjnie – będą mogli usłyszeć prelekcję prof. Dariusza Kuleszy oraz głos Anny Markowej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, proanima.pl.

Finałowi konkursu po raz pierwszy towarzyszyć będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Anna Markowa. Życie i twórczość", która również odbędzie się w auli Wydziału Filologicznego UwB (27 maja 2022, początek o 8.30). W programie znalazło się 26 prelekcji, poświęconych m.in. życiu, twórczości literackiej, dziennikarskiej, aktywności społecznej Pisarki.

- Bardzo mnie cieszy, że zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęło tak wielu badaczy literatury z ośrodków akademickich w całej Polsce. Część z nich zawita do Białymstoku, część – dołączy do nas za pośrednictwem Internetu. Twórczość Anny Markowej nie jest jeszcze powszechnie znana, a w moim przekonaniu zasługuje na analizy i popularyzowanie. Poetka była przez 30 lat życia związana właśnie z Białymstokiem, dlatego to od nas wyszła inicjatywa zorganizowania poświęconego jej naukowego spotkania – mówi prof. Korotkich.     

Po konferencji, o godzinie 19.00, w holu przed aulą otwarta zostanie wystawa prezentująca działalność i dorobek artystyczny poetki. Można będzie na niej zobaczyć m.in. rękopisy Markowej, osobiste pamiątki po niej, dokumenty.

Zarówno rozstrzygnięcie konkursu jak i konferencja będą transmitowane.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej UwB oraz w fejsbukowym wydarzeniu:

www.facebook.com/Konkurs.Literacki.im.Anny.Markowej 

Link do transmisji:

https://fb.me/e/1LSFTwt5C


PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA