Finałowa sobota w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 08-04-2016

Najlepsi z matematyki, informatyki i chemii – finaliści trzech konkursów i olimpiady zawitają 9 kwietnia do kampusu Uniwersytetu w Białystoku. Odbędzie się tam finał Międzynarodowej Białorusko-Litewsko-Polskiej Olimpiady Matematycznej, Międzynarodowego Białorusko-Litewsko-Polskiego Konkursu Matematycznego, a także finał Regionalnego Konkursu Informatycznego i gala Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Organizatorami uczniowskich zmagań są instytuty UwB.

Z zadaniami z matematyki w tym roku zmierzyli się uczniowie z Polski (z liceów z Białegostoku, Sokołowa Podlaskiego, Bielska Podlaskiego, Łomży i Szczuczyna), a także z Białorusi oraz Litwy. Do olimpiady przystąpiło w sumie 56 osób, natomiast w konkursie, w którym zadania były nieco łatwiejsze, wystartowało 20 uczestników. Do finału olimpiady matematycznej zakwalifikowało 9 uczniów (4 osoby z Polski, 4 osoby z Brześcia i 1 osoba z Grodna). Natomiast w ostatnim etapie konkursu zmierzy się 12 osób (9 z Polski, 2 z Wilna i 1 z Grodna). Początek o godz. 10.00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UwB.

Również o godz. 10.00 rozpocznie się finał XVI Edycji Regionalnego Konkursu Informatycznego. W tym roku wystartowało w nim 72 uczestników, którzy w pierwszym etapie rozwiązywali zdania w internecie. Dotyczyły algorytmiki, systemów operacyjnych i baz danych. Do finału zakwalifikowało się 9 uczniów.  Co ciekawe, swoich sił w konkursie próbują rokrocznie także uczniowie spoza województwa podlaskiego. W tym roku dwójka z nich (z okolic Rzeszowa) zakwalifikowała się do finału.

O 11.00 w Instytucie Chemii rozpocznie się gala rozdania nagród III Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Do konkursu przystąpiły 72 osoby. Nagrody odbierze 11 laureatów i 10 zdobywców wyróżnień.  Galę uświetni wykład profesora Ryszarda Łaźnego pt. "Po co nam chemia".

Finaliści i laureaci olimpiady matematycznej, konkursu informatycznego oraz chemicznego mogą oprócz nagród liczyć na coś jeszcze – jeśli zechcą podjąć studia na wybranych kierunkach na Uniwersytecie w Białymstoku, będą przyjęci na I rok bez postępowania kwalifikacyjnego podczas rekrutacji.