Fizycy z UwB zapraszają na wystawę i seminarium

Data wydarzenia 26-02-2018

W najbliższy wtorek (27.02.2018) o godzinie 13:15 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB odbędzie się seminarium, na którym dr Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi wykład pt:  „Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jako miejsce popularyzacji i ochrony dziedzictwa nauk ścisłych".

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję historycznych przyrządów naukowych. Do najcenniejszych obiektów należą: zbiór średniowiecznych instrumentów astronomicznych czy wyposażenie laboratorium kriogenicznego prof. Karola Olszewskiego. Instrumenty naukowe są prezentowane w stałej ekspozycji muzeum oraz wykorzystywane są na wystawach czasowych z dziedziny historii nauki. Oprócz działań związanych z zachowaniem dziedzictwa naukowego w postaci tworzenia i opracowania naukowego kolekcji instrumentów, Muzeum UJ prowadzi liczne działania na rzecz popularyzacji nauki. Należą do nich organizacja wystaw z dziedziny historii nauki oraz wystaw interaktywnych ukierunkowanych na popularyzację nauk ścisłych. Szczególnie ważną rolę w popularyzacji nauki odgrywają wystawy objazdowe zbudowane na bazie wystaw czasowych Muzeum. Pozwalają one dotrzeć do młodych widzów w wielu ośrodkach w całej Polsce. Do tej pory wystawy takie były zorganizowane ponad 100 razy a zobaczyło je blisko 400 000 widzów. Innymi działaniami podejmowanymi przez Muzeum na rzecz popularyzacji nauki są prowadzone na terenie muzeum warsztaty oraz pokazy podczas licznych festiwali i pikników naukowych.

Po wystąpieniu dr. Macieja Kluzy nastąpi kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Pod przewodnią gwiazdą nauki. W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego", która w Białymstoku zainauguruje cykl prezentacji w formie wystawy objazdowej. Wystawa będzie zaprezentowana w sali Feniks w Uniwersyteckim Centrum Kultury (UCK) w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.  

Wystawa składa się dwóch części, z których jedna znajduje się w łączniku pomiędzy kampusowymi budynkami Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii i jest ogólnodostępna, natomiast druga  umieszczona jest w Sali 1002 Feniks w kampusowym Uniwersyteckim Centrum Kultury (UCK) i jej zwiedzanie możliwe jest po uprzednim telefonicznym skontaktowaniem się z dr. Zbigniewem Kurantem, tel.  085-738-8183.

Wystawa czynna będzie do dnia 18 marca 2018 r.

CZAS ZWIEDZANIA: ok 30 minut

Wystawa zostanie udostępniona we współpracy z Komisją Nauk Chemicznych i Fizycznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku.