Fizycy zapraszają na bezpłatne warsztaty

Data wydarzenia 15-09-2016
Będą przeprowadzać eksperymenty fizyczne, uczyć się robotyki, modelowania trójwymiarowego z wykorzystaniem druku 3D oraz grafiki i gier komputerowych. Takie atrakcje czekają na uczniów szkół ponadgimnazjalnych podczas  bezpłatnych warszatów przygotowanych przez Wydział Fizyki UwB. Rekrutacja ruszy 19 września.

- Zajęcia zaplanowane są na październik i listopad. Będą prowadzone w małych, maksymalnie12-osobowych grupach, co zapewni dobry kontakt i interakcję z prowadzącymi. W programie jest w sumie 8 popołudniowych spotkań dla każdej z grup, a dodatkowo wspólne zajęcia wprowadzające i podsumowujące cykl – mówi dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki UwB.

Jak podkreślają organizatorzy, zajęcia będą miały charakter interdyscyplinarny: zagadnienia fizyczne zostaną połączone z matematyką, informatyką oraz robotyką. Głównym celem jest zaprezentowanie w praktyczny sposób technologii informatycznych spotykanych w codziennym życiu. Młodzież będzie poznawać techniczne nowinki w uniwersyteckich laboratoriach: w pracowniach doświadczalnych i komputerowych, pod okiem doświadczonych fizyków. Podczas warsztatów uczestnicy będą np. budować proste układy elektroniczne sterowane mikrokontrolerem, projektować elementy gotowe do wydrukowania na drukarkach 3D lub tworzyć proste gry komputerowe z elementami grafiki trójwymiarowej.

Wiosną naukowcy planują kolejną turę warsztatów. Liczą, że łącznie w projekcie weźmie udział  nawet 240 uczniów.

Warsztaty pod hasłem "Z fizyką w przyszłość" zostały przygotowane dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu na działania upowszechniające naukę. Uczelnia dostała na ich organizację 72 000 zł.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Fizyki UwB (www.fizyka.uwb.edu.pl), a także na stronie projektu: http://physics.uwb.edu.pl/wf/przyszlosc/