Gościliśmy na UwB młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Data wydarzenia 19-07-2017

Kilkuset stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, którzy goszczą w Białymstoku podczas tegorocznych wakacji, odwiedziło Uniwersytet w Białymstoku i wzięło udział w specjalnie dla nich przygotowanych wykładach i zajęciach.  

Stypendyści przez jedenaście dni przebywają w Białymstoku na obozie katolicko-formacyjnym. To gimnazjaliści i licealiści z całego kraju. Osiągają oni najlepsze wyniki w nauce (to warunek wsparcia ze strony fundacji), są ciekawi świata i otwarci na wiedzę. Nic dziwnego, że oferta UwB wzbudziła ich szczere zainteresowanie.

 

W poniedziałek, 17 lipca, na naszym kampusie spotkania ze stypendystami rozpoczął dr hab. Stanisław Witkowski - wykładem „O toksyczności produktów naturalnych”. Później prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz opowiadał o czynnikach determinujących podatność na nowotwory, natomiast dr hab. Aneta Borkowska zaprosiła na wirtualną wycieczkę na „Galapagos – zaczarowane wyspy Darwina”. Dr Agnieszka Hryniewiecka odkrywała tajemnice dodatków chemicznych w żywności, zaś mgr inż. Mirosław Najbuk z Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego opowiadał o naszym superkomputerze, który jest w stanie w bardzo krótkim czasie wykonywać niezmiernie skomplikowane obliczenia. Jak policzono, prace jednej tylko doktorantki UwB, Mariany Kozłowskiej, na zwykłym komputerze zajęłyby ok. 24 lat (wszystkie potrzebne obliczenia), zaś potężna maszyna UCO jest w stanie wykonać je (pracując tylko nad nimi) w ciągu 2 tygodni. To robi wrażenie – podobnie jak sam komputer, który stypendyści także mogli obejrzeć.

 

Zainteresowani fizyką wysłuchali wykładu prof. M. Kisielewskiego „Magnetyzm i nanomagnetyzm w walce  przetrwanie”. Oczywiście, było również zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, odkrywanie tajemnic wahadła Foucaulta na Wydziale Fizyki i tradycyjne pamiątkowe zdjęcia przy kuli w centrum kampusu.

Zobacz zdjęcia: http://www.uwb.edu.pl/2017-07-18-spotkania-ze-stypendystami-obozu-fundacji-dziela-nowego-tysiaclecia

 

We wtorek, 18 lipca, stypendystów gościł Wydział Prawa. Dwa wykłady poprowadził dr hab. Paweł Szuszczyński, prof. UwB. Pierwsza prezentacja dotyczyła bezpieczeństwa jako potrzeby każdego człowieka, oraz - w związku z nią - polskiego systemu bezpieczeństwa narodowego. Drugi wykład pana profesora związany był z jego pasją – dr hab. Paweł Suszczyński opowiadał o fascynujących tajemnicach genetyki. Spotkania ze stypendystami zamknął mgr Paweł Czaplicki bardzo praktyczną prezentacją „Jak sfinansować studia”.