„Grzyby i śluzowce” – wystawa Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy

Szpileczka czerniejąca, zygotek wielki, pięknoróg szydłowaty, czarka, rozszczepka pospolita, sromotnik bezwstydny – takie niezwykłe nazwy noszą grzyby i śluzowce prezentowane na wystawie zorganizowanej przez  Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy. Niezwykłe są nie tylko nazwy, ale i zdjęcia ustawione w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Świat grzybów i śluzowców pokazany został w dużym zbliżeniu. Prezentowane fotografie są owocem wielokilometrowych wędrówek leśnymi ścieżkami Podlasia dr. Janusza Kupryjanowicza, pasjonata makrofotografii. Dzięki jego zdjęciom możemy z bliska zobaczyć, często mijane bez zachwytu z powodu niewielkich rozmiarów,  grzyby.

Okazuje się, że ten świat -  kolorowy i zaskakujący formą - inspirować może wytrawnych malarzy natury.

- Śluzowce to jedne z najbardziej zaskakujących organizmów, przypominają swoimi niektórymi cechami rośliny, grzyby, a nawet zwierzęta. Ich wegetatywne ciało to ruchliwa śluźnia. Podczas moich obserwacji - jednego dnia przypominała bezbarwny kisiel, by zaledwie po kilkunastu godzinach zamienić się kolorowe kuliste twory, a po kolejnym podobnym czasie - przekształcić się w skorupiaste struktury - opowiada dr Kupryjanowicz.  

- Czasem trudno uwierzyć, że śluzowata, poruszająca się jak pełzak postać, często jaskrawo zabarwiona i misternie ukształtowana zarodnia na trzoneczku, to dwa stadia rozwojowe tego samego organizmu - śluzowca – opowiada dr Anna Matwiejuk, autorka opisów towarzyszących fotografiom.

Bez grzybów nie ma życia. Najważniejszym zadaniem grzybów w przyrodzie jest usuwanie obumarłych resztek organicznych. Grzyby wspólnie z bakteriami rozkładają substancje organiczne na najprostsze cząstki mineralne i przywracają je do obiegu. Bez tej ważnej czynności grzybów i bakterii ustałoby życie na Ziemi – dodaje dr Anna Matwiejuk.

Wystawa prezentowana jest w holu Wydziału Biologii (na parterze) do 31 marca 2021 roku.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć grzybów i śluzowców - galeria zdjęć.