Historia, inwestycje i życie akademickie. Niezwykła wystawa z okazji 25-lecia UwB na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Największa podlaska uczelnia rozpoczęła świętowanie swojego jubileuszu. Z tej okazji zaplanowała wiele wydarzeń, także tych skierowanych do mieszkańców miasta i regionu. Pierwszym z nich jest wystawa, którą można już oglądać na Rynku Kościuszki w Białymstoku (w pobliżu katedry). To 35 fotografii, które prezentują historię, rozwój i teraźniejszość Uniwersytetu w Białymstoku.

- Nasza wystawa pokazuje, że Uniwersytet jest częścią szerszej przestrzeni. Ma do zaoferowania wiele ciekawych rzeczy nie tylko studentom i naukowcom, ale również mieszkańcom miasta i regionu. 25 lat naszej uczelni tylko to potwierdza. Z jednej strony mamy znakomite osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, z drugiej -  inicjujemy szereg działań, które pomagają pokazać miasto i region z jak najlepszej strony – mówi prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, który w piątek, 8 października uczestniczył w konferencji prasowej zorganizowanej na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przy wystawie poświęconej 25-leciu największej podlaskiej uczelni.

W spotkaniu wziął także udział Komitet Organizacyjny Jubileuszu UwB: Katarzyna Dziedzik, rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku, Agnieszka Jabłońska–Perkowska, kierownik Działu Promocji UwB, oraz Dorota Sawicka, która odpowiada za współpracę uczelni z otoczeniem społeczno–gospodarczym.

Jak podkreśla prof. Robert Ciborowski, jubileusz Uniwersytetu w Białymstoku to doskonała okazja, by przypomnieć, że uczelnia nie tylko wypracowała własną tożsamość opartą o wielokulturowość i specyfikę regionu, ale zyskała też solidną pozycję na dydaktycznej i naukowej mapie Polski.

Osiągnięcia, rozwój, ale też historię i życie akademickie na UwB można zobaczyć na wystawie, która stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

"Największa uczelnia w północno-wschodniej Polsce rozpoczyna właśnie 25. rok swojej działalności. Już ćwierć wieku kształci i inspiruje kolejne pokolenia młodych ludzi, stoi na straży wartości akademickich. A wszystko zaczęło się w 1997 roku, gdy białostocka filia Uniwersytetu Warszawskiego została przekształcona w 13. uniwersytet w Polsce. Samodzielność stała się siłą!" – tak zaczyna się wstęp do wystawy, która składa się z 35 niezwykłych fotografii.

Do jej obejrzenia Uniwersytet zaprasza nie tylko studentów, pracowników i absolwentów, ale także wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Wystawa będzie dostępna przez dwa tygodnie.

Jubileuszowych wydarzeń uczelnia zaplanowała więcej.

Wiosną w miejskiej przestrzeni pojawi się kolejna wystawa. Wtedy UwB pochwali się swoją działalnością na rzecz otoczenia, tym co robi dla innych i we współpracy z innymi. Już niedługo gotowa będzie jubileuszowa strona internetowa, gdzie można będzie znaleźć wiele informacji o Uniwersytecie i ludziach z nim związanym, ciekawostek. Pojawią się też nagrania – np. rozmowy ze wszystkimi dotychczasowymi rektorami. Przygotowywana jest też księga jubileuszowa – i tu ciekawostka: w jej współtworzenie zaangażowani są nie tylko pracownicy uczelni, ale także dziennikarze, a wśród nich absolwenci UwB. 

Przewidziane są też wydarzenia typowo akademickie. Uhonorowane zostaną osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju uczelni. Powiększy się grono doktorów honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia zorganizuje również specjalną konferencję naukową.

Uniwersytet będzie też świętował na wesoło i na sportowo - w planach są: jubileuszowy bal charytatywny, bieg na 25 km, urodzinowe Universalia w kampusie, czy piknik dla studentów i pracowników.

- Punktem kulminacyjnym będzie czerwiec 2022 roku, kiedy minie dokładnie 25. rocznica przyjęcia ustawy, która powołała Uniwersytet w Białymstoku – dodaje prof. Robert Ciborowski.

 

Wsparcia przy organizacji wystawy udzieliły: Miasto Białystok, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury.