Jarosław Mikołajewski gościem "Prelekcji Mistrzów"

Data wydarzenia 24-02-2020

"Poezja i przekład: kwestia lojalności" - to temat najbliższej prelekcji mistrza, którym będzie Jarosław Mikołajewski z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 11.30 w sali 94 Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Wstęp wolny.

Jarosław Mikołajewski jest poetą, tłumaczem, reportażystą, autorem książek dla dzieci. Ostatnio wydał zbiór wierszy "Głupie łzy" (Wydawnictwo Literackie 2019) i reportaż "Cień w cień - za cieniem Zuzanny Ginczanki" (Wydawnictwo Dowody na istnienie 2019).

Jak zapowiada Jarosław Mikołajewski, podczas spotkania będzie rozważał kwestię lojalności - kategorii wiążącej dla jego pracy poety, reportażysty i tłumacza: „Lojalności jako rezygnacji z bezwzględnego »ja« na rzecz tematu (jest nim zawsze życie i miłość), bohatera, autora oryginału.” Mikołajewski - jak mówi - jest „opętany obowiązkiem stronniczości - bycia po stronie ludzi, rzeczy, problemów, którymi się zajmuje”. I dodaje: „Lekcja nie będzie mistrzowska, bo prelegent nie czuje się mistrzem. Nie będzie też lekcją, bo nie wierzy, że jest w mocy kogoś czegokolwiek nauczyć. To raczej rozmowa, a raczej wstęp do niej, lub zaproszenie - wstydliwe wyznanie przeczucia konstytuujących go rzeczy.”