Jubileusz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB - spotkanie pełne wzruszeń i wspomnień

Data wydarzenia 27-09-2017

Jubileusz 40 lat działalności obchodził w sobotę, 30 września, Wydział Pedagogiki i Psychologii. Z tej okazji odbył się I Zjazd Absolwentów Wydziału, a w auli dydaktyczno-widowiskowej przy ul. Świerkowej 20 władze wydziału spotkały się z byłymi studentami. Były wspomnienia, spotkania po latach i mnóstwo wzruszeń.

Uroczystość rozpoczął wernisaż wystawy malarstwa dr hab. Marzanny Morozewicz, prof. UwB. Wielkoformatowe obrazy można oglądać w korytarzu głównego budynku wydziału. Dr hab. Marzanna Morozewicz zaprezentowała dwie serie prac: Zbliżenia oraz Otwarcie - wniknięcie. Jak wyjaśniała, nazwa drugiej serii ma ścisły związek z jedną z publikacji prof. Jolanty Brach-Czainy, wieloletniej wykładowczyni UwB.
- Za dwa lata również będę miała jubileusz - 30 lat pracy na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB - przyznała podczas wernisażu wyraźnie wzruszona arystka. I dziękowała profesorom, którzy wspierali i wspierają jej tworczość oraz pracę naukową: - Szczególne podziękowania składam prof. Stanislawowi Zabielskiemu oraz prof. Andrzejowi Kisielewskiemu. Ich wsparcie było i jest dla mnie bardzo ważne.

Podziękowań i wzruszeń było tego wieczoru znacznie więcej. Dziekan wydziału, dr hab. Mirosław Sobecki, prof. UwB, dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania jednostki i jej rozwoju. Wspominał również tych pracowników i absolwentów, którzy odeszli przedwcześnie - uczczono ich pamięć minutą ciszy. Sam dziekan przyznał, że jest absolwentem czwartego rocznika rozpoczynającego studia na białostockim wydziale.
- Czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi - spuentował jubileuszowe spotkanie. Zaprezentował również publikację, w której zebrano najważniejsze wydarzenia z 40 lat istnienia jednostki.

Natomiast rektor UwB, dr hab. Robert Ciborowski, prof. uwB, podkreślał:
- Istotą naszej działalności są ludzie. Bez nich nie byłoby ani wydziału, ani uniwersytetu, ani nauki. To właśnie dzięki Państwu możemy się rozwijać - mówił do kadry naukowej, pracowników i absolwentów jednostki.
- Dziękuję, że jesteście, że chcecie uczestniczyć w rozwoju wydziału i całej uczelni.

W imieniu absolwentów głos zabrał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego, a jednocześnie - przewodniczący Wydziałowej Rady Absolwentów:
- Jestem z  tego rocznika, gdy na pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą było 12 osób na jedno miejsce. Trzeba było powalczyć, żeby się tutaj dostać. Dziś, wśród wspomnień, pojawia się też nuta zazdrości - szkoda, że teraz nie studiujemy. Bo jest piękna aula, nowy budynek, piękne sale wykładowe. Naprawdę wspaniale! - podkreślał. Mówił też o jednej z najważniejszych wskazówek, którą usłyszał na studiach: - To była myśl prof. Prokopiuka: "tutaj, na uniwersytecie, macie nauczyć się myśleć - cokolwiek byście w życiu robili".

Zobacz galerię zdjęć z jubileuszu: http://www.uwb.edu.pl/2017-09-30-40-lecie-wydzialu-pedagogiki-i-psychologii

Oficjalną uroczystość zakończył koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku, pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego, również absolwenta białostockiej pedagogiki. Wieczorem natomiast odbył się jubileuszowy bal.

W sumie, przez 40 lat działalności, mury wydziału opuściło ok. 20800 magistrów, ponad 2600 licencjatów oraz  około 60 doktorów pedagogiki. Wielu z nich pełni dziś ważne funkcje publiczne, udziela się społecznie, działa w przestrzeni edukacji, kultury czy mediów. W 2013 r. powołana została Rada Absolwentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. W jej skład wchodzą m.in. Maciej Żywno - wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Grzegorz Dąbrowski - fotograf, redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Białymstoku, Grażyna Dworakowska - dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury w Białymstoku, Cezary Mielko - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury  w Białymstoku, Maciej Rutkowski - dyrektor Zakładu Poprawczego w Białymstoku czy Katarzyna Potoniec - wiceprezes Fundacji Dialog.

Początki Wydziału Pedagogiki i Psychologii wiążą są z rozwojem I i II Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku. I Seminarium Nauczycielskie działało przy ul. Mickiewicza i odpowiadało za kształcenie nauczycieli przedmiotów ścisłych, II Seminarium Nauczycielskie mieszczące się przy ul. Świerkowej 20 (od kwietnia 1959 roku) miało kształcić humanistów. Seminaria te były podwaliną Wyższej Szkoły Nauczycielskiej powołanej w 1968 roku i działającej w ramach Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozwój WSN, jej przekształcenie w uczelnię uniwersytecką z prawem nadawania tytułu magistra, a następnie zmiany w strukturze wydziałów filii UW, doprowadziły do wyodrębnienia 1 października 1977 roku Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

Sobotnie uroczystości to nie jedyny element obchodów. Z okazji jubileuszu odbyło się już kilka wydarzeń naukowych, a w najbliższych miesiącach odbędą się kolejne, m.in. posiedzenie Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN połączone ze spotkaniem dziekanów oraz kierowników instytutów pedagogiki z całej Polski, a także Seminarium Korczakowskie.