Już w tę sobotę, 11 lutego, otwarty wykład o przełomowej technologii ultraszybkiego zapisu informacji

Data wydarzenia 02-02-2017

Wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami zapraszamy 11 lutego na wykład dr. hab. Andrzeja Stupakiewicza, prof. UwB pt. " Ultraszybkie pamięci przyszłości".

Na wykładzie omówiona zostanie historia rozwoju różnych technologii zapisu informacji oraz przełomowe odkrycie nowej metody ultraszybkiego zapisu informacji, opracowanej głównie przez fizyków z Uniwersytetu w Białymstoku. Metoda ta wykorzystuje wyłącznie bardzo krótkie impulsy laserowe oraz przezroczystą warstwę jako nośnik informacji. Dzięki temu dane w pamięciach komputerowych można będzie zapisać i odczytać nawet tysiąc razy szybciej niż dotychczas.

Dr hab. Andrzej Stupakiewicz pracuje w Zakładzie Fizyki Magnetyków na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się badaniami zjawisk magnetycznych przy wykorzystaniu współczesnych systemów laserowych oraz nowymi technologiami zapisu informacji, współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu fizyki magnetyzmu i magnetooptyki.

Organizatorem spotkania jest Wydział Fizyki UwB oraz Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Wykład odbędzie się w sobotę 11 lutego 2017 r. o godzinie 11:00 w sali 2011 Wydziału Fizyki w kampusie UwB przy ul. K. Ciołkowskiego 1L.