Kiermasz książek "Studenci Sybirakom". Pomagamy w odbudowie kościoła w syberyjskim Białymstoku

Data wydarzenia 28-11-2017

Przez dwa dni, 5 oraz 6 grudnia 2017 r., można będzie kupić książki podczas kiermaszu "Studenci Sybirakom" i w ten sposób pomóc w odbudowie kościoła w syberyjskim Białymstoku. Stoisko na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku (pl. NZS 1). będzie czynne w godzinach 9.00 – 17.00. Kiermasz organizują Stowarzyszenie Grupa Wschód, Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków UwB. 

Akcja skierowana jest przede wszystkim do środowiska akademickiego, ale przyłączyć się do niej mogą wszyscy. Zbiórka książek, które trafią do sprzedaży, już trwa.

- Każdy, kto chciałby podarować książki na naszą akcję, może do piątku przynieść je do wydziałowej biblioteki. To mogą być podręczniki akademickie, beletrystyka, poezja czy komiksy, nie ma żadnych ograniczeń. Wraz z pozostałymi organizatorami oszacujemy ich wartość i ustalimy ceny, w jakich będzie je można kupić podczas kiermaszu  -  zapowiada Artur Gazowski, prezes Studenckiego Koła Naukowego Historyków na UwB.  

Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na odbudowę kościoła w wiosce Białystok położonej ok. 250 km od Tomska. Kościół spłonął w nocy z 19 na 20 kwietnia 2017 r. Przyczyną było najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej. Świątynia była jednym z najstarszych kościołów katolickich na Syberii. Miejscowość Białystok zamieszkują Polacy, którzy przyjechali tutaj w końcu XIX wieku.

Kiermasz książek "Studenci Sybirakom" wsparło swoim patronatem wiele instytucji i organizacji: Muzeum Pamięci Sybiru, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Muzeum Wojska w Białymstoku, Stowarzyszenie Fontis et futura, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.