Koło Naukowe Biologów UwB rekordzistą tegorocznej Akcji Karmnik

Data wydarzenia 11-03-2019

898 ptaków odłowili studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku podczas tegorocznej Akcji Karmnik. To rekord tegorocznej akcji, która była prowadzona w 22 miejscach w całej Polsce, w tych samych terminach – podczas siedmiu zimowych weekendów.

W ornitologiczne sieci rozstawione przy kampusie UwB najczęściej wpadały bogatki (461), modraszki (156) i czeczotki (73). Najrzadszymi gośćmi były droździk, sójka i mazurek – studenci odłowili pojedyncze sztuki. W sumie w studenckie sieci złapały się ptaki 17 różnych gatunków.

 - Najciekawszym okazem był droździk zaobrączkowany podczas pierwszego odłowu, ponieważ był to pierwszy w historii naszego Koła i dopiero piąty w historii Akcji Karmnik przedstawiciel tego gatunku zaobrączkowany przy zimowym karmniku – mówi Adam Suprunowicz, koordynator sekcji ornitologicznej KNB.

344 schwytane ptaki miały już obrączki. Z analizy numerów wynika, że niektóre osobniki gościły przy karmnikach już w poprzednich sezonach, inne zostały odnotowane w tym miejscu po raz pierwszy.

Większość, bo aż 554 ptaków odłowionych przez studentów z UwB, dopiero zostało zaobrączkowanych. Studentom z Koła Naukowego Biologów przez cały czas towarzyszył licencjonowany obrączkarz – Marta Drobińska. Dane o zaobrączkowanych osobnikach trafią do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku, która pełni rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków.

- Podczas Akcji Karmnik jej uczestnicy nie tylko obrączkują ptaki, ale przede wszystkim je mierzą i opisują. W ten sposób gromadzone są dane, które pozwalają na określenie składu gatunkowego oraz liczebności ptaków korzystających z naszego karmnika. Pozwolą one na zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na aktywność i kondycję zwierząt oraz ich przywiązanie do karmnika. W tym sezonie rozpoczęliśmy również zbieranie danych związanych z zachowaniem ptaków podczas obrączkowania. Notując m.in. intensywność dziobania czy wydawania głosów spróbujemy dowiedzieć się czegoś więcej o ich osobowości – wyjaśnia dr Krzysztof Deoniziak z Instytutu Biologii UwB, opiekun sekcji ornitologicznej KNB.

W odłowach, a także obrączkowaniu i opisywaniu ptaków, oprócz studentów z Koła Naukowego Biologów UwB brali też udział wolontariusze – dawni członkowie KNB, absolwenci biologii, studenci innych kierunków, dzieci i dorośli zainteresowani życiem ptaków.

Statystykę dotyczącą tegorocznych odłowów można znaleźć na stronie internetowej Akcji Karmnik.

Więcej o działalności KNB na stronie internetowej.


fot. - Koło Naukowe Biologów UwB