Komunikacja międzykomórkowa. Wykład otwarty na Wydziale Fizyki UwB

Data wydarzenia 10-04-2018

O nagrodzonych m.in. nagrodami Nobla badaniach nad komunikacją komórkową opowie w najbliższą sobotę (14 kwietnia 2018) w Białymstoku dr hab. Ewa Łucja Stępień, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład otwarty rozpocznie się o godz. 11.00 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB (kampus przy ul. Ciołkowskiego). Na spotkanie zapraszają Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Podczas wykładu omówiona zostanie historia badań nad ultrastrukturą komórki i regulacją procesów komórkowych za pośrednictwem transportu pęcherzykowego. Badania te doprowadziły w ostatnich 10 latach do wyjaśnienia mechanizmów komunikacji  wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej oraz regulacji funkcji genomu. Zostały one wyróżnione między innymi 2 Nagrodami Nobla w dziedzinie medycyny i 1 w dziedzinie chemii.

Prof. Ewa Stępień jest biologiem molekularnym, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy zajmuje się wykorzystaniem nanotechnologii do zastosowań medycyny diagnostycznej, poszukiwaniem nowych biomarkerów chorób. W pracy doświadczalnej, wykorzystuje metody biologii molekularnej, metody spektroskopii w podczerwieni, spektrometrię mas. Jest współautorką ponad 100 publikacji w czasopismach międzynarodowych, autorką licznych wystąpień na konferencjach krajowych i zagranicznych.