Konferencja prasowa przed IV Festiwalem Dyplomatycznym w Białymstoku

Data wydarzenia 04-02-2019

Wykłady, dyskusje, spotkania z dyplomatami, ludźmi polityki i mediów, a nawet koncert znajdą się w programie tegorocznego, czwartego już Festiwalu Dyplomatycznego. Dziś (4.02.2019) w Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenie.

Organizatorami Festiwalu są Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy oraz II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Honorowym patronatem imprezę objęli Prezydent Miasta Białegostoku, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Bronisława Komorowskiego.

Festiwal rozpocznie się 18 lutego 2019 r. i potrwa 5 dni. Od tegorocznej, czwartej edycji, będzie miał swojego patrona - Profesora Stefana Mellera. Jak powiedział dr Jacek Brzozowski z Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB, główny organizator Festiwalu z ramienia uniwersytetu, profesor Meller był wybitnym polskim historykiem, współtworzącym białostockie środowisko naukowe.

Od 1974 roku był pracownikiem Instytutu Historii, najpierw filii UW, a potem Uniwersytetu w Białymstoku. I to główny powód, dla którego chcieliśmy, by był patronem Festiwalu. Kolejny to jego działalność w zakresie spraw zagranicznych i służby dyplomatycznej – wyjaśnił dr Brzozowski.

Profesor Stefan Meller był ambasadorem RP w Moskwie, Paryżu, Ministrem Spraw Zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Podczas inauguracji festiwalu jego działalność naukową przybliży prof. Cezary Kuklo z UwB, natomiast o jego służbie dyplomatycznej opowie prof. Paweł Dobrowolski – były dyplomata, były rzecznik prasowy MSZ i przyjaciel prof. Mellera.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że prof. Meller darzył Białystok szczególnym sentymentem.

- Zostawił swoisty testament, bardzo trudny do realizacji. Miał taką ideę, by stworzyć tu Viadrinę Wschodu. Niestety dość wcześnie nas opuścił i pomysł ten został odłożony ad acta. Ale była to – i myślę, że jest w dalszym ciągu – idea bardzo ciekawa – mówił prezydent.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski podkreślił podczas spotkania, że dla uczelni Festiwal to wydarzenie bardzo ważne, dosłowne „otwarcie na świat”. To tym ważniejsze, że elementy dyplomacji pojawiają się w programach wielu kierunków studiów prowadzonych przez UwB: stosunkach międzynarodowych, międzynarodowych stosunkach gospodarczych, ale też na prawie czy ekonomii.

- Skoro mamy kierunki i studentów interesujących się tymi obszarami, to moim zdaniem festiwal jest tym miejscem, które pozwala im dogłębniej spojrzeć na szereg różnych problemów. Nie tylko od strony teoretycznej, którą my im zapewniamy i to na znakomitym poziomie, ale również od strony praktycznej.

Zaznaczył, że sztuka dyplomacji jest niezwykle istotna we współczesnych stosunkach międzynarodowych:

- Jest takie powiedzenie, z XVII wieku, które pamiętam z Bastiata, że jak kończy się dyplomacja, to wtedy najczęściej maszerują żołnierze. I to jest ważna kwestia dla tych młodych ludzi, żeby rozumieli, że dyplomacja to jest tworzenie nowego wizerunku świata, tworzenie relacji, które pozwalają nam zdecydowanie lepiej funkcjonować.

Wśród gości tegorocznego festiwalu będą m.in. dr Marek Prawda (dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce), Radosław Sikorski (były Marszałek Sejmu Minister Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej), JE Conrad Bruch (Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce), Maria Wodzyńska (była Ambasador RP przy UNESCO), Marcin Bosacki (były Ambasador RP w Kanadzie), Ryszard Schnepf (były Ambasador RP w USA), a także dziennikarki - Katarzyna Bosacka oraz Dorota Wysocka-Schnepf . Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie wystawa „Piękny Luksemburg”, a także koncert „Wiolonczelowa wizja człowieczeństwa”. Jego program opracował dr hab. Roman Hoffmann, prof. UMFC, który do współpracy zaprosił uczniów szkół muzycznych z Białegostoku i Warszawy, a także studentów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Zakończenie Festiwalu zbiegnie się z inauguracją kolejnego spotkania BiaMUN - Białystok Model United Nations. Młodzież z Polski i zagranicy będzie obradować w kampusie UwB wcielając się w członków zgromadzenia ONZ. Tam wykład inauguracyjny wygłosi Włodzimierz Cimoszewicz (były Marszałek Sejmu, Premier RP, Minister Spraw Zagranicznych). BiaMUN także organizowany jest przez II LO we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku.


Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej 
oraz na w mediach społecznościowych na FaceBooku.