Konferencja prasowa przed XIV Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki

Data wydarzenia 09-05-2016
Dziś (9.05.2016) w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie UwB odbyła się konferencja prasowa poświęcona XIV Podlaskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. Odwiedzili nas m.in. TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza Białystok, portal Białystok Online, Polska Agencja Prasowa oraz Radio Racja.

O przygotowaniach do imprezy, jej idei i atrakcjach, jakie czekają na festiwalowych gości, opowiadali organizatorzy - przedstawiciele białostockich uczelni. Z dziennikarzami spotkali się prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz (Uniwersytet w Białymstoku) - Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, dr hab. Aneta Petelska (Uniwersytet w Białymstoku) - Główny Koordynator Festiwalu, dr inż. Jacek Kusznier (Politechnika Białostocka) - Koordynator Uczelniany oraz mgr Hanna Sarosiek (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) - Kierownik Biura Promocji i Rekrutacji.

Festiwal rozpocznie się 17 maja i potrwa 9 dni. Naukowe i artystyczne atrakcje przygotowało 10 białostockich uczelni, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Wspólna prezentacja tradycyjnie już odbędzie się podczas Dnia Akademickiego na Rynku Kościuszki, w niedzielę 22 maja.

Szczegółowy harmonogram i opis festiwalowych atrakcji można znaleźć na stronie internetowej PFNiS pod adresem http://festiwal.uwb.edu.pl/.

Hasło tegorocznego, XIV Podlaskiego Festiwalu i Nauki i Sztuki to „mc2=ENERGIA!”. Nawiązuje ono do sformułowanej dokładnie sto lat temu przez Alberta Einsteina teorii względności, która zakładała m.in. istnienie fal grawitacyjnych. Dowody na to naukowcy odkryli dopiero w 2015 r., a udział w tym odkryciu miał także fizyk z Uniwersytetu w Białymstoku - prof. Piotr Jaranowski.