Konferencja prasowa przed XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki

Data wydarzenia 22-05-2018

O największych atrakcjach tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki opowiedzieli 21 maja, podczas spotkania prasowego na Politechnice Białostockiej, organizatorzy. Uniwersytet w Białymstoku reprezentowała dr hab. Aneta Petelska – nasz koordynator uczelniany.

Już po raz 16. szkoły wyższe województwa podlaskiego zjednoczą siły, aby pokazać, jak ciekawa i pasjonująca mogą być nauka i sztuka. W organizację tegorocznej edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki włączyło się 14 szkół wyższych a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk. Koordynatorem XVI PFNiS jest Politechnika Białostocka.

O instytucjach, które włączyły się w organizację wydarzenia i odświeżonej formule Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mówił jego główny koordynator prof. Andrzej Sikorski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej: Pod hasłem „nauka scala” chcemy zjednoczyć twórców nauki i sztuki oraz jej odbiorców. Dzięki aktywnej współpracy z prezydentami Białegostoku, Łomży i Suwałk tegoroczny Festiwal obejmie te trzy miasta. Naszymi partnerami zostały Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – obie uczelnie wspólnie z władzami samorządowymi przygotowują po kilkadziesiąt wydarzeń festiwalowych w każdym z miast. Cieszymy się też z dołączenia do grona organizatorów Festiwalu Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Galerii Arsenał oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Dzięki tym partnerom wydarzenie zyskało artystyczny charakter.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się 4 czerwca o 14:00 uroczystą galą i wykładem na Politechnice Białostockiej. 5 czerwca przeniesie się do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości przy ul. Akademickiej 1 w Łomży. Dr Dariusz Perło, Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich PWSIiP zapraszał: W nowoczesnym budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Żywności oferujemy edukację praktyczną i takie będą nasze prezentacje. Przygotowaliśmy około 50 prezentacji, wśród nich pokaz produkcji chrupek kukurydzianych. Zaprosiliśmy też wystawę z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

W Łomży zaprezentują się także Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku.

W środę, 6 czerwca Festiwal przeniesie się do Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Innowacyjnej 1 w Suwałkach. Na przygotowane tu przez uczelnie atrakcje dzieci i młodzież szkolną będzie dowoził autobus miejski.

7-8 czerwca to białostockie dni Festiwalu. W czwartek i piątek swoje pracownie, laboratoria i sale wykładowe otworzą dla publiczności uczelnie i instytucje kulturalne. Do wyboru jest prawie 400 wykładów, warsztatów i wydarzeń.

Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr hab. Wojciech Miltyk: Część naszych spotkań będzie odbywała się w Łomży i Suwałkach, ale większość naszych działań będzie skumulowana 7 czerwca w Dniu Otwartym. Na dziedzińcu Pałacu Branickich będzie działo się najwięcej. Ale zachęcam Państwa do wizyt także w laboratoriach – udostępniamy wszystkie wydziały. Chętni będą mogli odwiedzić Centrum Symulacji Medycznych czy szpitalnych oddziałów ratunkowych. Tych spotkań będzie bardzo wiele…

Dr hab. Aneta Petelska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku: W piątek 8 czerwca otworzymy swoje laboratoria i pracownie przed wszystkimi, którzy są ciekawi, jak pracujemy na co dzień. Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 100 pokazów i warsztatów naukowych. Ale będą też ciekawe imprezy o charakterze artystycznym i społecznym: koncert „Młynarski i smaki PRL-u”, spektakl profilaktyczny „Inna Bajka” na podstawie baśni „Dziewczynka z Zapałkami” przeniesionej do czasów współczesnych. Zapraszamy też na spektakl „Bieżenki” na podstawie książki Anety Prymaki-Oniszk o wojennych uchodźcach.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Człowiek a sztuczna inteligencja” organizowana przez Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku we współpracy z Wyższą Szkołą Medyczną, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Białostocką (7 czerwca). Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów w dziedzinie bioetyki i kognitywistyków. Zapraszam do wysłuchania ich debaty –  zachęcał prof. Lech Chyczewski, rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.

W ramach Festiwalu niezwykłą wystawę łączącą naukę i sztukę przygotowuje Galeria Arsenał w Białymstoku – wernisaż 8 czerwca. Instalacja Zbigniewa Oksiuty pt. „Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą i nauką” powstaje we współpracy z Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku. Tego samego dnia wieczorem w hali Wydziału Architektury odbędzie się  koncert, performens dźwiękowy formacji artystycznej ,,Muzyka pustki – Ex Nihilo”, w wykonaniu Ryszarda Ługowskiego i Pauliny Sylwestrowicz.

Program XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest bardzo bogaty, obejmuje w sumie prawie 600 zróżnicowanych tematycznie i pod względem formy imprez. Wszystkie zostały zebrane na stronie internetowej www.podlaskifestiwal.pl. Na wiele z nich – ze względów organizacyjnych – obowiązuje elektroniczna rejestracja.

Zapisywać nie trzeba się jednak na Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się 9 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: Zależy nam, żeby Stadion ożywał nie tylko podczas imprez związanych z piłką nożną.

Podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego będzie można eksperymentować, odkrywać i poznawać świat nauki. Specjalne stoiska przygotowują uczelnie. Atrakcją będzie także interaktywna wystawa matematyczna „Wszystko jest… liczbą”. Pod tym tytułem kryje się projekt popularyzujący matematykę i przekonanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Wystawa podzielona jest na dwie części: „Liczby są wszędzie” oraz „Świat geometrii”. W każdej części eksponaty interaktywne skupione są w tzw. wyspy tematyczne. Po wystawie oprowadzać będą specjalnie przeszkolone osoby, by wyjaśniać matematyczne zagadki. Ekspozycja stworzona została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem i kuratorem jest dr Maciej Kluza. Podczas Pikniku Naukowego na stadionie miejskim matematyki „dotknąć” będzie mógł każdy. Odbędą się także pokazy judo, akademickie rozgrywki piłkarskie, najmłodszych zapraszamy także na treningi piłkarskie i na dmuchany plac zabaw. Drużyna Lowlanders zaprezentuje futbol amerykański. Niespodziankę przygotowuje także Chór Politechniki Białostockiej, a także Opera i Filharmonia Podlaska.