Kosmos, goryl i gratulacje - za nami inauguracja Festiwalu Nauki i Sztuki

Data wydarzenia 18-05-2016

Fale grawitacyjne jako danie główne i francuska piosenka w roli lekko pikantnego deseru - tak wyglądała duchowa uczta podczas inauguracji XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia festiwalu odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Kultury na terenie kampusu UwB. 

O idei festiwalu, jego atrakcjach i przygotowaniach do tej ogromnej imprezy popularyzującej naukę i sztukę mówiła prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz - przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego. Z kolei prof. Adrian Chabowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie prezentacji, pokazów, wykładów, spektakli i koncertów. Gratulacje organizatorom i życzenia dobrej zabawy uczestnikom festiwalu przekazali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki. Wśród gości spotkania byli też m.in. przedstawiciele uczelni wyższych, Podlaskiego Kuratorium Oświaty i mediów, studenci i doktoranci.

Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Piotr Jaranowski, który opowiedział o odkryciu fal grawitacyjnych powstałych wskutek zdarzenia dwóch czarnych dziur. Odkrycie to dało początek nowej dziedzinie - astronomii fal grawitacyjnych, a jego autorzy, wśród nich prof. Jaranowski, zdobyli już za nie wiele nagród. Artystycznych przeżyć dostarczyli gościom inauguracji studenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, którzy wystąpili z muzycznym spektaklem Strzeż się goryla. 

XIV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa do 25 maja. W niedzielę 22 maja organizatorzy tradycyjnie już zapraszają na pełen atrakcji Dzień Akademicki na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Na miłośników nauki i sztuki czekają od 13.00 do 18.00.

Galeria: (kliknij)