Kryminologia i prawo – to tegoroczni rekrutacyjni rekordziści na Uniwersytecie w Białymstoku

Data wydarzenia 11-07-2016

Zakończyła się rejestracja kandydatów na stacjonarne studia I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) zarejestrowało się w sumie już ponad 6200 osób. Ogromna większość z nich – 5605 – to kandydaci na studia I stopnia i jednolite magisterskie. Tegoroczni maturzyści mieli do wyboru łącznie 30 kierunków studiów, a na nich - 2580 miejsc. 

Najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo – 557 kandydatów. Na drugim miejscu pod względem liczby zarejestrowanych uplasowała się ekonomia – 520 osób, a na trzecim – kryminologia, na którą jest 502 chętnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też takie kierunki, jak pedagogika (412), filologia, specjalność filologia angielska (390), bezpieczeństwo narodowe (333). 

Pod względem liczby osób na jedno miejsce podobnie jak rok temu przoduje kryminologia. Tu o każde miejsce na liście przyjętych walczy ponad 10 kandydatów. Duża konkurencja jest też na bezpieczeństwie narodowym – ponad 7 chętnych. Po pięć osób na miejsce jest na administracji oraz na filologii angielskiej. 

W porównaniu z rekrutacją podstawową przed rokiem, wyraźnie widać większe zainteresowanie takimi kierunkami, jak chemia, biologia, informatyka czy fizyka. Znacząco wzrosło też zainteresowanie logistyką.

Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 15 lipca. Informacje te pojawią się na ich indywidualnych kontach w systemie IRK. Osoby zakwalifikowane do przyjęcia będą miały kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów. Mogą to zrobić 15 lipca (piątek), a także od 18 do 20 lipca (poniedziałek – środa). 

Na tych kierunkach i specjalnościach, na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, od 1 sierpniaruszy rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do połowy września. Dodatkowy nabór będzie m.in. na takich kierunkach, jak filozofia i etyka, informatyka i ekonometria, religioznawstwo czy etnofilologia białoruska – zarejestrowało się na nie mniej osób, niż jest miejsc.  

Podobnie jak przed rokiem – nie ruszy kierunek przyroda, na który zgłosiło bardzo niewielu chętnych. Na nim nie będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca. 

Nadal mogą rejestrować się kandydaci na stacjonarne studia II stopnia – w zależności od wydziału rejestracja potrwa do 18 lub 25 lipca. 

Chętni do studiowania kierunków prowadzonych w językach obcych mają czas na rejestrację do 18 lub 19 sierpnia (w zależności od stopnia), a osoby zainteresowane studiami niestacjonarnymi – do połowy września.

Łącznie na studia stacjonarne I, II stopnia oraz jednolite magisterskie w roku akademickim 2015/2016 UwB planuje przyjąć 3700 osób. Na studiach niestacjonarnych na większości kierunków limity przyjęć nie obowiązują.