Ksenia - kobieta, która kocha totalnie. UCK zaprasza na kolejny spektakl!

Data wydarzenia 26-10-2016
Spektakl "Ksenia" Teatru Czrevo, inspirującego się duchem prawosławia i białoruskości na Podlasiu, można będzie zobaczyć na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury już w następny piątek, 4 listopada, o godz. 19.00. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy! 
 

"Ksenia" to monodram w wykonaniu Joanny Troc. Inspirowany postacią prawosławnej świętej jurodiwej - Kseni Petersburskiej. Sama świętość i jurodstwo (szaleństwo boże) nie jest jednak głównym tematem spektaklu. Najważniejszym staje się pytanie o drogę i przyczynę dojścia do jurodstwa, przeplatanie się świętości z szaleństwem. Ksenia jest młodą, 26-letnią kobietą, która kiedy kocha, to kocha totalnie i bez granic… Tekst Tamary Bołdak-Janowskiej, stworzony specjalnie na potrzeby spektaklu, został dopełniony o to, co powstawało podczas prób i improwizacji. Muzyka białoruskiego akordeonisty Yegora Zabelova aż kipi od emocji. Wszystko to okraszone jest śpiewnym mówieniem w lokalnym, białoruskim dialekcie okolic Gródka. 

Opieką artystyczną objęła spektakl aktorka i reżyser Magdalena Czajkowska. Premiera monodramu „Ksenia” odbyła się 27 września 2015 roku na kameralnej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Spektakl „Ksenia” jest już czwartą produkcją Teatru Czrevo, inspirującego się duchem prawosławia i białoruskości na Podlasiu.

 

Występuje: Joanna Troc
Tekst: Tamara Bołdak-Janowska, Joanna Troc
Tłumaczenie: Tamara Bołdak-Janowska
Opieka artystyczna: Magdalena Czajkowska
Muzyka: Yegor Zabelov