Licealiści w Terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 22-04-2016

30 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku przez dwa dni, w najbliższy poniedziałek i wtorek, będzie poznawać biebrzańską przyrodę pod okiem uniwersyteckiej kadry. Uniwersytet w Białymstoku zaprosił ich do swojej Terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej w Gugnach.

To ma być bardzo praktyczna edukacja przyrodnicza, dlatego uczniowie będą mieli kilka godzin zajęć w terenie. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Biologii UwB: Paweł Mirski - ornitolog, działacz Komitetu Ochrony Orłów oraz dr Izabela Tałałaj - botaniczka, badaczka flory biebrzańskiej. O przyrodzie i badaniach prowadzonych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego opowie młodzieży prof. Jan Taylor. 

To pierwsza tak duża grupa młodzieży szkolnej, która odwiedzi stację w Gugnach. Do tej pory Instytut Biologii zapraszał tu jedynie finalistów i laureatów biologicznych olimpiad i konkursów. Teraz naukowcy chcą częściej wykorzystywać uniwersytecką bazę do popularyzowania wśród uczniów nauk przyrodniczych i do edukacji. 

Stacja Naukowo-Dydaktyczna Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku działa od 2008 roku. Na zajęcia oraz badania w terenie przyjeżdżają tu naukowcy i studenci nie tylko z Białegostoku, ale także innych uczelni z Polski i z zagranicy.