Local heroes, czyli pierwszy TEDx Białystok. Odbędzie się na UwB!

24 czerwca w Auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się TEDx Białystok. Hasło imprezy to "Local heroes/lokalni bohaterowie". UwB jest partnerem wydarzenia.

Jak zapowiadają organizatorzy, TEDx Białystok będzie spotkaniem z ludźmi, którzy potrafią zmieniać swoje życie i realizować marzenia, pracują dla lokalnej społeczności, odważnie prowadzą własny biznes.

- TEDx dzisiaj to marka znana wśród ludzi aktywnych, poszukujących wiedzy, dróg rozwoju i motywacji. Na całym świecie odbywa się około 3 tysięcy takich wydarzeń. Postanowiłyśmy zorganizować takie spotkanie także w naszym regionie. Musiałyśmy znaleźć swój pomysł na TEDx Białystok, ale przede wszystkim spełnić bardzo konkretne wymagania narzucone przez inicjatorów konferencji, organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Pamiętałyśmy, że celem konferencji jest popularyzacja „idei wartych propagowania” - mówi jedna z organizatorek Ewelina Gorbacz.

Wszystko zaczęło się w 1984 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku ze względu na bliskość Doliny Krzemowej konferencja dotyczyła głównie zagadnień technologicznych, obecnie ważne tematy to także nauka i kultura czy sprawy społeczne.

Jak mówią organizatorzy, w Białymstoku chcą pokazać osoby znane i mające wpływ na to, jak zmienia się nasz region, dlatego TEDx Białystok odbywa się pod hasłem "Local heroes/lokalni bohaterowie".

- Tu warto podkreślić, że TEDx miał odbyć się 2 kwietnia. W połowie marca zapadła decyzja, że nie poddajemy się koronawirusowi i przenosimy nasze wydarzenie. Nie odwołujemy naszych gości, jedynie prosimy o zmianę dat w kalendarzu. Zapraszamy ich na środę – 24 czerwca. Oczywiście w maseczkach, z zachowaniem odpowiedniej odległości. My też zrobimy wszystko, by zapewnić warunki do bezpiecznego udziału w konferencji – dodaje Sylwia Małachowska.

Wydarzenie ma charakter elitarny – zgodnie z uzyskaną licencją może wziąć w nim udział 100 osób. Jak informują organizatorzy – bilety na pierwszy w Białymstoku i w województwie podlaskim TEDx rozeszły się jak świeże bułeczki.

- TEDx Białystok odbędzie się dzięki naszym partnerom: samorządowi województwa podlaskiego - to nasz partner strategiczny - oraz Uniwersytetowi w Białymstoku. Poza tym to praca wielu wolontariuszy, którzy starają się zaprosić nie tylko niezwykłych gości, ale i przygotować oprawę wydarzenia. Będzie czas na muzyczne doznania, na obejrzenie wystawy fotografików kochających Podlasie, na kawę z mobilnej kawiarni czy dobre jedzenie z food trucka. Zagospodarujemy przestrzeń auli, holu oraz wokół budynków uniwersyteckich przy ulicy Świerkowej. Będzie więc czas i przestrzeń nie tylko na posłuchanie inspirujących mówców, ale i na inspirujące rozmowy. Startujemy o godzinie 10:00 – opowiada Małachowska.

A Ewelina Gorbacz wymienia kilka nazwisk: Paweł Grabowski - lekarz z Krakowa, który założył hospicjum w Nowej Woli, Cezary Chwicewski - kreatywnie organizujący festiwal Up to Date w Białymstoku, Agnieszka Zach zwana Biebrzańską Wiedźmą.

Wszystkie informacje organizacyjne i przede wszystkim nazwiska bohaterów TEDx Białymstoku można znaleźć na fanpage'u.