“Magia robotów” tematem pierwszego po wakacjach Spotkania z Kognitywistyką

Data wydarzenia 09-10-2019

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Spotkań z Kognitywistyką na Uniwersytecie w Białymstoku. Gościem najbliższego, w środę 9 października, będzie dr Maciej Musiał z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wygłosi wykład pt. “Magia robotów”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.15, w sali 108A w budynku przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wstęp wolny.

Dr Maciej Musiał opowie o różnorodnych formach animizacji i antropomorfizacji robotów, polegających na traktowaniu ich jako istot w pewnym sensie żywych. Zjawisko to dotyczy zarówno zaawansowanych robotów humanoidalnych, jak i stosunkowo nieskomplikowanych urządzeń, takich jak AIBO czy Roomba. Tendencja do animizacji i antropomorfizacji robotów obecna jest na poziomie spontanicznych relacji z nimi (w warunkach naturalnych i laboratoryjnych), co potwierdzają deklaracje użytkowników robotów, ich zachowania, a także stany ich mózgu ujawniające, iż w kontakcie z robotami aktywują się obszary mózgu odpowiedzialne za empatię. Prelegent podejmie próbę wyjaśnienia tych tendencji przez odniesienie do kategorii myślenia magicznego, którym zajmują się w szczególności psychologia rozwojowa i antropologia kulturowa. Odniesie się też do sporu o roboty seksualne i roboty opiekuńcze, przywołując argumenty "za" i "przeciw" oraz stosowne kontrargumenty. Kolejnym wątkiem będzie kwestia projektowania robotów będących “osobami”.


Dr Maciej Musiał jest adiunktem w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UAM. Jego najnowsza książka, pt. „Enchanting Robots. Intimacy, Magic, and Technology”, dostępna jest na stronie internetowej.