Medal PAN za udział w odkryciu fal grawitacyjnych

Data wydarzenia 01-04-2016

Polska Akademia Nauk przyznała Medal PAN im. M. Kopernika zespołowi badawczemu POLGRAW, którego członkiem jest prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki UwB. Jak można przeczytać w uchwale – wyróżnienie przyznane zostało za udział w odkryciu pierwszego źródła fal grawitacyjnych. Uroczyste wręczenie Medalu odbędzie się 19 kwietnia w Pałacu Staszica w Warszawie.

Fale grawitacyjne, wytworzone w procesie zlewania się dwóch czarnych dziur i narodzin nowej masywnej czarnej dziury, zostały wykryte 14 września 2015 r. przez dwa amerykańskie detektory LIGO. Odkrycie oficjalnie potwierdzone zostało 11 lutego 2016 r. 

Badania prowadzone były w ogromnym międzynarodowym zespole LIGO Scientific Collaboration. Udział w odkryciu mieli także polscy naukowcy z dziewięciu ośrodków naukowych, wśród nich – prof. Piotr Jaranowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Rola białostockiego naukowca polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej.