Młodzież z całej Polski i z zagranicy będzie dyskutować na UwB o problemach Europy i świata

Data wydarzenia 22-02-2019

Blisko 100 młodych ludzi weźmie udział w tegorocznych obradach BiaMUN (Bialystok Model United Nations). To głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ale też np. obcokrajowcy z Brytyjskiej Szkoły w Warszawie, a także uczniowie z Niemiec. Symulacja obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ potrwa od 22 do 24 lutego 2019, w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Młodzi będą debatować o polityce, zagadnieniach społecznych i ekonomicznych. Wśród tematów tegorocznych obrad znalazł się m.in. konflikt rosyjsko-ukraiński, starzenie się społeczeństw europejskich czy przymusowe małżeństwa dzieci. Podczas swoich wystąpień uczestnicy wcielą się w przedstawicieli różnych krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 - Całość odbywa się w języku angielskim. Staramy się wiernie odwzorowywać protokół obrad ONZ. Dzięki temu BiaMUN to nie tylko okazja do wymiany poglądów, nawiązania kontaktów z rówieśnikami, ale też świetna lekcja dyplomacji. Pozwala też rozwijać umiejętności miękkie, np. sztukę negocjacji czy pracy w zespole - mówi Michał Halicki z II LO, jeden z organizatorów BiaMUN 2019.

Spotkanie BiaMUN zainauguruje w piątek o 15.00 wykład Włodzimierza Cimoszewicza – byłego premiera i ministra spraw zagranicznych.

Konferencje Model United Nations organizowane są na świcie od wielu lat. W stolicy województwa podlaskiego MUN zagości trzeci raz. Organizatorami wydarzenia są II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej oraz Uniwersytet w Białymstoku. Więcej informacji na Facebooku.

Fot. – BiaMUN 2018, źródło Facebook.