Moda w scenerii kampusu

Data wydarzenia 03-08-2016

Oficjalna inauguracja Fashionable East 2016, a potem pokazy czterech młodych projektantek. To atrakcje, jakie czekają w najbliższy piątek (5 sierpnia) wszystkich, którzy o 19.00 odwiedzą kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Wstęp wolny.  

Swoje kolekcje zaprezentują Aneta Popławska oraz Barbara Piekut z Białegostoku, a także Patrycja Bryszewska (Gdańsk) i Joanna Stawińska (Wrocław). Rolę wybiegu odegrają zawieszone nad ziemią szklane korytarze łączące budynki poszczególnych wydziałów i instytutów. Pokazy można też będzie podziwiać z zewnątrz – jeśli tylko dopisze pogoda, wokół szklanej kuli na kampusowym Placu Syntezy Nauk staną wygodne leżaki. 

Fashionable East to jedyna w północno-wschodniej Polsce impreza artystyczno-promocyjna oparta na modzie, kładąca nacisk na prezentację młodych projektantów i uznanych twórców z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Poprzednie edycje FE odbyły się w 2012, 2014 i 2015 roku.

W programie tegorocznej, czterodniowej imprezy znalazło się kilkanaście pokazów mody – swoje nowe kolekcje pokażą w Białymstoku polscy projektanci (m.in. takie modowe gwiazdy jak Mariusz Przybylski czy Jacob Birge Vision), ale także goście z Ukrainy (Godis, Kapsamun) i Serbii (Ivana Pilja). O polskiej Coco Chanel, czyli Jadwidze Grabowskiej opowie znany projektant Jerzy Antkowiak, warsztaty rysunku żurnalowego poprowadzi Edyta Filipowicz z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, zobaczymy także trzy wystawy, a w plenerze pokaz filmu o życiu modowego geniusza – „Saint Laurent”.

Organizatorami imprezy są Białostocki Ośrodek Kultury oraz Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów ITE. Partnerem – Uniwersytet w Białymstoku.

Program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej pod adresem

http://fashioneast.pl/