„Modlitwa. Teatr powszechny”. Pierwszy spektakl już w środę

Data wydarzenia 12-07-2016
Profesjonalni twórcy teatralni i zwykli czytelnicy - przez tydzień wspólnie pracowali nad tekstem, interpretacją, ruchem scenicznym. Teraz efekty zaprezentują przed publicznością. 13 lipca (w środę) o godz. 19.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury na terenie kampusu UwB rozpocznie się spektakl zrealizowany w ramach projektu „Modlitwa. Teatr powszechny”.

Przedstawienie zostało zainspirowane tekstem tegorocznej noblistki, Swietłany Aleksijewicz, pt. "Czarnobylska modlitwa". Jak podkreślają jego pomysłodawcy, to spektakl partycypacyjny, otwarte działanie sceniczne z udziałem zainteresowanych mieszkańców regionu. Opiera się na założeniu, że uczestnictwo w kulturze nie może oznaczać tylko dostępu do instytucji kultury, ale powinno być poszerzane o możliwości aktywnego udziału w jej tworzeniu. Na scenie w UCK pojawi się 8 takich osób. - To nie grupa, to super-grupa! – relacjonuje dr Katarzyna Niziołek, kuratorka przedsięwzięcia. - Reportaż Aleksijewicz jest bardzo trudnym tekstem, przede wszystkim na poziomie emocjonalnym. Już sama rozmowa o książce w grupie wymagała od uczestników dużej otwartości, a co dopiero wystąpienie na scenie! Mierzymy się z tym wyzwaniem wspólnie. Wciąż nie wiemy jaki będzie ostateczny kształt spektaklu. Wyłania się stopniowo z lektury, dyskusji, prób, pracy z reżyserem, a przede wszystkim zaangażowania uczestników.

Reżyserem przedstawienia jest Michał Stankiewicz. Kolejne spektakle powstaną w Czeremsze (jeszcze w lipcu) i Gródku (w sierpniu). Twórcy nawiązali też współpracę z Teatrem Szwalnia z Łodzi, gdzie będą gościć w październiku. Projekt „Modlitwa. Teatr powszechny” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Kultura dostępna”) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Informacje o środowym spektaklu można znaleźć na fejsbuku, pod adresem https://www.facebook.com/events/1625984041049599/. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

Więcej na temat projektu: http://fundacja.uwb.edu.pl/359-modlitwa-teatr-powszechny-nowy-projekt