Moje dialogi. Wernisaż wystawy Wandy Sadowskiej na Wydziale Filologicznym UwB

„Moje dialogi” – wystawę pod takim tytułem można będzie od najbliższego poniedziałku (3 października) oglądać w siedzibie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspozycja będzie prezentowana w holu na I piętrze, obok Auli w budynku przy Placu NZS 1. Wernisaż wystawy, zaplanowany na godzinę 11.00, będzie towarzyszył wydziałowej inauguracji roku akademickiego.

Autorką prac jest Wanda Sadowska (ur. 14 maja 1951 w Warszawie) - filolog, doktor nauk humanistycznych, a także malarka i dekoratorka. Z największą podlaską uczelnią była związana zawodowo: w latach 1975-1989 pracowała na Wydziale Humanistycznym ówczesnej Filii UW w Białymstoku. W roku 1990 wyjechała do USA (Floryda), gdzie spędziła 26 lat. Od 2016 - ełczanka z wyboru. Ma w dorobku projekty dekoratorskie, indywidualne i zbiorowe wystawy w Polsce i USA, jest też członkinią stowarzyszeń zrzeszających twórców. 

Na ekspozycję, którą przez najbliższy miesiąc można będzie oglądać na Wydziale Filologicznym UwB, złoży się ponad 20 prac wykonanych w mieszanej, wielowarstwowej technice. Jak mówi artystka, malarstwo traktuje tu jako otwarty dialog: ze sztuką, odbiorcą, formą. By go nie ograniczać, poszczególne obrazy nie mają tytułów. Inspiracją prac także był dialog: natury (tej odtwarzanej z pamięci i wyobrażeń) z cywilizacją. Jedno z dzieł powstało specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia Uniwersytetu w Białymstoku, a jego tematem jest uniwersytecki kampus. 

Współorganizatorami wystawy są Kolegium Literaturoznawstwa UwB, Klub Humanistów UwB oraz Schola Humana, a jej kuratorem jest Karol Zimnoch – student Wydziału Filologicznego.

Wanda Sadowska

1969 – matura, III LO Białystok
1975 – magisterium, Wydział Filologii Polskiej, Uniwersytet Warszawski
1975-1989 – pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Humanistycznym Filii UW w Białymstoku
1989 – doktorat, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa
1990-2016 – pobyt w USA; rezydentka stanu Floryda, właścicielka studia artystycznego, gdzie realizowała własne projekty dekoratorskie (murale, freski, malarstwo sztalugowe)
1992 – International Correspondence Schools, Master Art Cours, Pennsylvania
2006 – Artisan Applicato Certification, Plaster and Decorative Fine Finishes

Członkostwo w stowarzyszeniach:
- International Decorative Artisans League (IDAL)
- Paint and Decorative Retailer Association
- The Faux Finisher Savers Club
- The Stencil Artisans League, Inc.

Wystawy:
- Prywatne galerie: Boca Baton, Fort Lauderdale, Palm Beach, Miami, Filadelfia
- Wystawa zbiorowa: Broward County Library (1988)
- Wystawa indywidualna: Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku (2019)
- Wystawa "Przenikania": Muzeum Historyczne w Ełku (2022)