MOZART dla matematyka z UwB. Dr Tomasz Goliński zdobył blisko 200 tys. zł na międzynarodowe badania naukowe. Z geometrią w tle

Dr Tomasz Goliński z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku został jednym z trzech laureatów międzynarodowego konkursu MOZART na polsko-austriackie projekty badawcze. Grant zdobyty przez białostockiego naukowca to prawie 200 tysięcy złotych. Dr Goliński będzie realizował swój projekt wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute (Wiedeń).

MOZART to wspólny konkurs Narodowego Centrum Nauki i agencji Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, FWF). Właśnie została rozstrzygnięta jego kolejna odsłona. Uznanie zdobyły dwa projekty, w tym naukowca z Wydziału Matematyki UwB pt. „Banachowskie grupy Poissona–Liego i układy całkowalne”. Wartość przyznanego grantu to 198 169 zł.

Dr Tomasz Goliński będzie prowadził badania wspólnie z dr Alice Barbarą Tumpach z Wolfgang Pauli Institute. Polsko-austriacki duet zajmie się analizą struktur Poissona i nowych układów całkowalnych związanych z grassmannianem Sato, przy użyciu nowoczesnych narzędzi geometrycznych w przestrzeniach nieskończenie wymiarowych.

- Ogólnie nasz projekt wiąże się z geometrią nieskończenie wymiarową, z rozwiązywaniem równań różniczkowych i poniekąd także z mechaniką kwantową – wyjaśnia dr Tomasz Goliński z Zakładu Metod Geometrycznych w Fizyce na Wydziale Matematyki UwB.

Badania potrwają trzy lata. W tym czasie planowane są również naukowe spotkania polsko–austriackie, wizyty, konferencje: dwie w Białymstoku, kolejne dwie w Wiedniu. Ponadto planowana jest szkoła z geometrii nieskończenie wymiarowej w Wiedniu.

- To nie będzie pierwszy wspólny projekt z dr Alice Barbarą Tumpach.  Współpracujemy już od kilku lat, wydaliśmy nawet wspólną publikację – dodaje dr Tomasz Goliński.

 

Informacje o wynikach konkursu MOZART można znaleźć na stronie internetowej NCN pod adresem

https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2020-07-23-kolejne-projekty-nagrodzone-w-konkursie-mozart?language=pl.

Szczegółowy opis projektu znajduje się tutaj: 

https://ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/mozart_golinski_pl.pdf