Na początek – chemia miłości! Ruszyły Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Spotkania z wykładowcami akademickimi podczas prelekcji i wykładów, warsztaty, konkursy i zabawy. W formie stacjonarnej, ale też on-line. Tak będą wyglądały tegoroczne Spotkania z Nauką w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, które ruszyły w czwartek (3.03.2022). 

Tematem pierwszego z cyklu wydarzeń była chemia miłości. Hormony, feromony, ściskanie w żołądku i patrzenie na świat przez różowe okulary: co to ma wspólnego z miłością? O substancjach aktywnych „produkowanych” w naszym organizmie podczas procesu zakochania opowiedziała uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego z Augustowa prof. UwB Agnieszka Wilczewska. Młodzież mogła również zobaczyć laboratoria Wydziału Chemii i zwiedzić kampus UwB.

Spotkania z Nauką są cykliczną akcją popularno-naukową organizowaną przez jednostki znajdujące się w nowoczesnym kampusie uniwersyteckim: Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Wydział Matematyki oraz Instytut Informatyki. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych wśród mieszkańców województwa podlaskiego i nie tylko.

Tegoroczne Spotkania z Nauką organizowane są w roku jubileuszu XXV-lecia Uniwersytetu w Białymstoku, potrwają od marca do końca maja.

Na pierwsze wykłady i warsztaty zaprosiliśmy uczniów ze szkół, z którymi na co dzień współpracujemy. Jednak lista przygotowanych przez nas zajęć będzie sukcesywnie zwiększana i już wkrótce będzie zaprezentowana na specjalnie przygotowanej stronie. Wiele z atrakcji będzie dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, zarówno grup zorganizowanych, jak i indywidualnych miłośników wiedzy. Zachęcam do śledzenia uczelnianych stron internetowych i mediów społecznościowych – mówi prof. UwB Agnieszka Wilczewska, koordynator główny Spotkań z Nauką.

 

fot. Dawid Szymczuk, UwB