Nasz KRON w finale ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2017

Data wydarzenia 27-11-2017

Kreatywne Rozmowy o Nauce (KRON) – impreza organizowana na Uniwersytecie w Białymstoku - znalazły się w finale konkursu Popularyzator Nauki 2017! Pomysłodawcami i głównymi realizatorami dotychczasowych KRON-ów są Mariana Kozłowska – doktorantka w Instytucie Chemii UwB oraz Paweł Szorc – do niedawna student Wydziału Prawa.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez redakcję serwisu PAP - Nauka w Polsce. Jak można przeczytać na stronie internetowej organizatora, do tegorocznej, 13. edycji zgłosiło się 62 kandydatów. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

 

Kreatywne Rozmowy o Nauce zostały zainicjowane w 2016 roku na Uniwersytecie w Białymstoku. KRON ma formułę naukowego show. Zadanie prelegentów polega na tym, by w ciągu 20 minut w ciekawy, często widowiskowy sposób wprowadzić publiczność w zagadnienie, które w szczególny sposób ich fascynuje i inspiruje do prowadzenia badań naukowych czy biznesu. Prelegenci wykorzystują rozmaite eksponaty, prezentacje multimedialne, a nawet pokazy czy eksperymenty z udziałem osób z widowni. W drugiej części spotkania goście odpowiadają na pytania publiczności.

 

Do tej pory miały miejsce 3 edycje tego wydarzenia, każda dotyczyła innego zakresu wiedzy. Pierwsza poświęcona była naukom matematyczno-przyrodniczym. Tematem drugiej były nowe technologie (zwłaszcza cyfrowe) oraz innowacje, prezentowane z punktu widzenia ich opłacalności, wdrożeń czy perspektyw i kierunków rozwoju. Trzecia odsłona KRON poświęcona była funkcjonowaniu ludzkiego mózgu i algorytmom jego działania, programowanym w postaci sztucznej inteligencji.

 

KRON został już dostrzeżony i nagrodzony na poziomie regionalnym - znalazł się wśród zwycięzców kategorii Innowacje Społeczne podczas finału 10. rankingu Innowacje, organizowanego przez redakcję Kuriera Porannego oraz Naczelną Organizację Techniczną w Białymstoku.

Więcej informacji na temat konkursu oraz listę tegorocznych finalistów można znaleźć na stronie Nauka w Polsce pod adresem http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27336%2Cznamy-juz-finalistow-konkursu-popularyzator-nauki-2017.html