Nasza doktorantka finalistką konkursu Technotalent 2016!

Data wydarzenia 09-11-2016

Katarzyna Buczyńska, doktorantka I roku studiów doktoranckich na kierunku chemia na Uniwersytecie w Białymstoku, została finalistką konkursu Technotalent 2016 w kategorii biznes. A do finału dotarło jedynie pięć osób, konkurencja była więc ogromna. Dodatkowo projekt Katarzyny Buczyńskiej został wyróżniony w kategorii technika. Jej badania mogą pomóc rolnikom i stworzyć realną, naturalną alternatywę dla stosowanych nawozów sztucznych.

Projekt badawczy „Bakterie symbiotyczne jako alternatywa dla nawozów sztucznych” jest realizowany w Laboratorium Biochemii i Biologii Strukturalnej Centrum BioNanoTechno UwB oraz w ośrodku synchrotronowym Helmholtz Zentrum Berlin, pod opieką dr. Krzysztofa Brzezińskiego. Badania Katarzyny Buczyńskiej dotyczą procesów molekularnych zachodzących w trakcie nawiązywania symbiozy pomiędzy roślinami bobowatymi a naturalnymi bakteriami glebowymi z rodzaju Rhizobium. W ramach symbiozy bakterie zamieszkujące brodawki korzeniowe wiążą azot atmosferyczny i przekształcają go w formę łatwo przyswajalną przez rośliny. Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego szczepu bakterii Rhizobium na potrzeby rolnictwa, w oparciu o badania strukturalne białek związanych z procesem symbiozy. Taki szczep może zostać wykorzystany do wzbogacania gleby w przyswajalne związki azotu, co stanowi alternatywę dla stosowania nawozów sztucznych, niezależnie od uprawianych roślin bobowatych.

Finał konkursu Technotalenty odbędzie się 22 listopada w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Finaliści zaprezentują swoje projekty przed jurorami, którzy wybiorą najlepsze przedsięwzięcia w każdej z trzech kategorii: biznes, technotalent politechniki białostockiej oraz technika.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Technotalenty, powołana przez grupę właścicieli i menadżerów czołowych firm województwa podlaskiego.