Naukowcy będą rozmawiać o pajęczakach. UwB gospodarzem VI Krajowej Konferencji Arachnologicznej

Data wydarzenia 20-09-2019

Pajęczakom - ich zwyczajom, strategiom rozmnażania czy przetrwania będzie poświęcona trzydniowa konferencja naukowa, jaka w najbliższy piątek rozpocznie się na Uniwersytecie w Białymstoku. Wezmą w niej udział naukowcy z Polski i z zagranicy. Organizatorzy przygotowali też otwarte wykłady dla wszystkich miłośników przyrody.

Krajowe Konferencje Arachnologiczne to coroczne spotkania specjalistów zajmujących się badaniami pajęczaków. Służą wymianie informacji dotyczących bieżących badań prowadzonych przez polskich arachnologów, ale też badaczy spoza naszego kraju.

Ważnym celem konferencji jest również rozwijanie i popularyzowanie wiedzy z zakresu arachnologii wśród młodzieży. Służą temu popularnonaukowe wykłady. W tym roku zaplanowane zostały w pierwszym dniu naukowego spotkania – 20 września. Organizatorzy przygotowali 4 ciekawe prelekcje. Można się będzie dowiedzieć jak pająki bronią się przed swoimi wrogami i jak układają się ich relacje z motylami. Zaprezentowane zostaną także sylwetki dwójki badaczy pajęczaków: prof. Anny Ostrihanskiej Kajak oraz prof. Andrzeja Dziabaszewskiego. Sesja popularnonaukowa rozpocznie się o godz. 12.30 w sali 2060 Instytutu Biologii UwB.

Na kolejne dwa dni – sobotę i niedzielę – konferencja przeniesie się do Stacji Terenowej UwB w Gugnach. W programie obrad znalazły się m.in. wystąpienia poświęcone pająkom występującym w Puszczy Białowieskiej oraz w Biebrzańskim Parku Narodowym.

VI Krajową Konferencję Arachnologiczną organizują Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, Instytut Biologii UwB oraz Sekcja Arachnologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.


Konferencja Arachnologiczna - Program