Naukowcy z Chin na UwB

Data wydarzenia 14-11-2016

Z krótką, ale konkretną wizytą przebywała w poniedziałek na Wydziale Biologiczno-Chemicznym delegacja z Zhejiang University of Technology w Chinach. Goście zapoznali się z ofertą naukową i edukacyjną UwB, obejrzeli też z zainteresowaniem nowoczesne laboratoria w kampusie.

Chińska delegacja z rektorem, prof. Cai Yuanqiang, na czele,  chce podpisać umowę o współpracy naukowej i wymianie studentów z Wydziałem Biologiczno-Chemicznym UwB. Chińczyków interesuje kierunek chemia, a najbardziej – chemia medyczna.  Dlatego do Białegostoku przybył też prof. Su Weike, dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Zhejiang.

Gości powitał rektor, dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB, oraz prof. Izabela Święcicka, prorektor do spraw nauki, która przedstawiła prezentację o naszym uniwersytecie.  O potencjale naukowym całego wydziału mówiła jego dziekan, prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, a bardziej szczegółowo, o konkretnych kierunkach badań, prowadzący je pracownicy naukowi.   

Również goście z Chin przedstawili ofertę swojego uniwersytetu, a następnie zwiedzili laboratoria chemiczne w kampusie.  I byli pod wrażeniem.

Zhejiang University of Technology położony jest we wschodnich Chinach, w 10 milionowej metropolii.  Zajmuje 62 miejsce w rankingu 100 najlepszych uniwersytetów chińskich. Studiuje na nim blisko 30 tys. studentów, w tym ponad 900 obcokrajowców, na 70 kierunkach.

Wstępna umowa o współpracy jest już gotowa, a nawet podpisana przez stronę chińską. Jeżeli zostanie zaakceptowana przez Radę Wydziału Biologiczno-Chemicznego, a następnie przez Senat UwB, podpisze ją i rektor dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB.