Noc Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku

Data wydarzenia 10-01-2020

Warsztaty, naukowe gry i zabawy, pokazy oraz wykłady – to wszystko czeka w najbliższy piątek uczestników Nocy Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Największa podlaska uczelnia jak co roku włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Biologii UwB zapraszają już od 12.30. Imprezy potrwają do 20.00.  

- W tym roku mottem przewodnim akcji są globalne zmiany środowiska. To bardzo aktualny i ważny problem, na który chcemy spojrzeć w skali mikro i makro. Naszym celem jest podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej uczestników Nocy Biologów – zapowiada dr hab. Ada Wróblewska, prof. UwB, prodziekan Wydziału Biologii.

W tegorocznym programie znalazło się m.in. zwiedzanie wystawy akwarystycznej połączone z rozmową o zagrożeniach dla ekosystemów wodnych wynikających z działalności człowieka. Na warsztatach dotyczących lasu dzieci dowiedzą się co dzieje się z drzewami podczas suszy i gdzie zwierzęta leśne znajdują schronienie, gdy drzewa wymierają. Miłośnicy motyli znajdą odpowiedź na pytanie, dlaczego tych owadów jest coraz mniej i jak możemy im pomóc.

Ponadto będzie można zobaczyć DNA, nauczyć się zdejmować odciski palców czy obejrzeć pod binokularem dzikie i zmutowane muszki owocowe, a odważni będą mogli dotknąć włochatych pająków lub węży. Nie zabraknie ciekawych wykładów, np. o działaniu ludzkiego mózgu, jakuckiej tajdze, nietoperzach, ale też o katastrofach nuklearnych i ich wpływie na środowisko, niezwykłym świecie wrażliwych na zmiany klimatu płazów czy o segregowaniu odpadów.  

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku bierze udział w Nocy Biologów od początku jej trwania. Wydarzenie co roku cieszy się dużą popularnością - w ciągu jednego popołudnia i wieczoru jednostkę odwiedza ok. 600 osób.

Wstęp na wszystkie atrakcje Nocy Biologów jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty czy pokazy trzeba się wcześniej zapisać, na innych limitów liczby uczestników nie ma. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Nocy Biologów. Tam też można sprawdzić, gdzie jeszcze są wolne miejsca i dokonać rezerwacji. 


Patroni, sponsorzy i partnerzy wydarzenia: