Noc Muzeów 2020 na Uniwersytecie w Białymstoku. Tym razem wirtualna

Mapa z Podlasiem z 1665 roku, szkielet gada sprzed 200 mln lat czy bezcenne pamiątki związane z Ryszardem Kaczorowskim – m.in. takie skarby można znaleźć na Uniwersytecie w Białymstoku. Co roku w maju, w Noc Muzeów, uczelnia udostępniała wiele z nich zwiedzającym. Z powodu koronawirusa osobiste wizyty zostały na razie wstrzymane. Ale nic straconego! UwB zaprasza na Noc Muzeów – online.

Noc Muzeów to niezwykłe wydarzenie, które od kilkunastu lat cieszy się olbrzymią popularnością. To wtedy instytucje kulturalne i uczelnie ściągają do siebie prawdziwe tłumy. Organizują wystawy, spotkania, wieczory poetyckie i muzyczne. Chętni mogą zajrzeć w nawet najbardziej niedostępne miejsca.

Tegoroczna edycja tej wyjątkowej imprezy miała odbyć się w sobotę 16 maja. Niestety, koronawirus i epidemia pokrzyżowały te plany i termin trzeba było zmienić. Noc Muzeów 2020 została wstępnie przeniesiona na drugą połowę września tego roku.

Uniwersytet z pewnością weźmie udział w jesiennej odsłonie tej imprezy. Ale wiosna też nie jest jeszcze stracona! Będzie można nas odwiedzić już teraz wirtualnie. Co więcej, nasza Noc Muzeów potrwa dużo dłużej: swoje najcenniejsze i najciekawsze miejsca, eksponaty, zabytki będziemy pokazywać w internecie przez wiele tygodni. Nie zabraknie prawdziwych skarbów.

Będzie można zajrzeć do gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego – białostoczanina i ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, czy do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, w którym znajdują się np. cenne skamieniałości liczące kilkaset milionów lat.

Miłośników historii i sztuki z pewnością zaciekawią cenne – unikatowe starodruki i mapy, które posiada Biblioteka Uniwersytecka. A wśród nich jest np. topograficzna Karta Królestwa Polskiego, czy mapa z Podlasiem z 1665 roku.

Będzie można też przenieść się do dawnego domu partii, czyli okazałego gmachu przy Placu NZS, który uczelnia przejęła na początku lat 90-tych.

Noc Muzeum online UwB będzie prowadzić na Facebooku. Wystarczy śledzić fanpage Uniwersytetu w Białymstoku.


Oto przykłady naszych pierwszych wirtualnych prezentacji:

Na początek prawdziwy skarb. To "Masovie Duché et Polaquie" czyli mapa z 1665 roku, którą Biblioteka Uniwersytecka zakupiła w 2018 roku. Mapa przedstawia Mazowsze z oznaczonymi różnymi kolorami granicami województw płockiego, czerskiego, bielskiego oraz sąsiadującego z nimi województwa podlaskiego. Otacza ją zwykły kontur, zaznaczone są na niej miasta, miasteczka, jeziora, rzeki oraz bagna. Osiedla posiadają sygnaturę obrazkową.

Nazwy miejscowości są w języku polskim, natomiast województw - w języku francuskim. Mapa została wyrytowana przez francuskiego rytownika Abrahama Peyrounina (1620-1666) w 1665 r. i wykorzystana w atlasie Sansona Cartes generales de toutes les parties du monde…, wydanym przez Pierre'a Marriette'a w 1667 roku – informuje Edyta Bezzubik z Biblioteki Uniwersyteckiej.

W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w kampusie przy ul. Ciołkowskiego można zobaczyć m.in. szkielet młodego gada z gatunku Keichosaurus hui. To wodno-lądowy reprezentant rzędu notozaurów dorastających nawet do 3 metrów. Szkielet znajduje się w skale z okresu triasowego (251 – 200 mln lat temu) z Chin.

Na podstawie tego szkieletu, możemy sobie wyobrazić, jak wyglądały jedne z pierwszych gadów na ziemi – podkreśla dr Janusz Kupryjanowicz z UCP.