Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej - kolejny etap realizacji inwestycji

Data wydarzenia 13-04-2018

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił przetarg na budowę gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Władze uczelni liczą, że czytelnicy będą mogli z niego korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

- To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji planu, jaki władze uczelni ogłosiły już kilka lat temu. Uczelniana biblioteka będzie miała nową, dostosowaną do jej potrzeb i wizji rozwoju siedzibę. Tym samym rozbudowujemy nasze miasteczko akademickie, w którym docelowo chcemy zlokalizować jak najwięcej jednostek uczelni – mówi dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia.

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej będzie miała  3250 m2 powierzchni całkowitej netto. Będzie można w niej pomieścić nawet 12 000 metrów bieżących półek na woluminy.

- To wystarczająca powierzchnia, by pomieścić nasze tradycyjne zbiory, ale będziemy też mieli dobre warunki do ich digitalizacji i powiększania naszych zasobów cyfrowych, a to właśnie najistotniejszy trend współczesnego bibliotekarstwa – wyjaśnia dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

 Gmach powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Na parterze znajdzie się magazyn książek, w którym na kompaktowych regałach można będzie pomieścić nawet 500 000 woluminów. Oprócz niego - magazyn zbiorów specjalnych i pracownie zajmujące się segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów. Piętro budynku zajmą m.in. sale  szkoleniowe oraz dwukondygnacyjna czytelnia z antresolą, z której będzie mogło jednocześnie korzystać ok. 150 osób.