O baśniach i legendach z Podlasia z muzyką w tle. Instytut Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wykład i koncert

Data: 16.12.2022
Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku

To już kolejne wydarzenie przygotowane w ramach projektu „Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego”. Instytut Studiów Kulturowych UwB zaprasza w piątek, 16 grudnia, na wykład dr. hab. Tomasza Olchanowskiego pt. „Wprowadzenie do interpretacji baśni i legend z Podlasia”. Spotkanie poprzedzi występ Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.30 w małej auli C02 na Wydziale Nauk o Edukacji UwB przy ul. Świerkowej. Do uczestnictwa w wykładzie dr. hab. Tomasza Olchanowskiego ISK zaprasza przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych. W przypadku wolnych miejsc, w spotkaniu będą mogli wziąć udział wszyscy chętni.

Tak wykład został opisany w projekcie ISK:
Wykład poświęcony będzie interpretacji motywów archetypowych i symboli w baśniach i legendach spotykanych w tradycjach Podlasia. Nawiązując do psychoanalizy i antropologii kultury (Freud, Bettelheim, Jung, Campbell), prowadzący będzie przedstawiał świat wyobraźni ludowej, w obrębie której nie tylko wierzenia przedchrześcijańskie przenikają się z chrześcijańskimi, ale również ważną rolę pełnią zdarzenia losowe, mające miejsce w życiu zarówno jednostek, jak i zbiorowości. Stąd szczególna uwaga zostanie poświęcona ludzkim lękom i pragnieniom, jak też postaciom symbolizującym zło i dobro, które w zasadzie pozostają od zarania dziejów niezmienne, natomiast wraz z epokami ulegają przemianom jedynie ich przebrania (...).

Dodatkową atrakcją poprzedzającą wykład będzie występ Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”, działającego w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, którego kierownikiem artystycznym jest mgr Joanna Mytnik-Daniluk, pracownik Instytutu Studiów Kulturowych UwB.