O mediach wiedzą najwięcej

Data wydarzenia 18-12-2018

Znamy laureatów regionalnego etapu V Olimpiady Wiedzy o Mediach, której organizatorem w województwie podlaskim jest Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki Uniwersytetu w Białymstoku.

W rywalizacji wzięło udział czterdziestu uczniów szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłym roku, większość uczestników stanowili uczniowie liceum z Sokółki - ta szkoła, do konkursu przygotowała aż dwadzieścia cztery osoby.

Dziesięciu laureatów zakwalifikowało się do Etapu Centralnego, który odbędzie się marcu 2019 r. w Warszawie. To Bartłomiej Sidor, Jakub Kruszewski, Ewa Urbanowicz, Kamila Malecka, Krzysztof Piotr Metelski, Jacek Grzybowski, Mateusz Grądzki, Karolina Okurowska, Dawid Kisiel oraz Piotr Grusza. Pięć pierwszych osób, oprócz szansy walki o główną nagrodę, zostanie zaproszonych na staże w białostockich redakcjach - TVP 3 Białystok, Kurierze Porannym, Gazecie Wyborczej oraz Polskim Radiu Białystok.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Olimpiady Wiedzy o Mediach, jej celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej. V już edycję Olimpiady zorganizował Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 innymi uczelniami na terenie całego kraju. Uczestnicy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczą o 48 indeksów na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach, o cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów (m.in: smartbooki, aparaty fotograficzne, zegarki) oraz o starze w redakcjach na terenie całego kraju. Nagrody otrzymają także trzy szkoły, z których najwięcej uczestników zakwalifikuje się do II etapu. Patronat nad Olimpiadą objęła Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin.