O Mińsku – mieście słońca

Data wydarzenia 16-01-2018

W czwartek, 18 stycznia o godz. 17.00 w Galerii Nowe Skrzydło na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB odbędzie się wernisaż wystawy fotografii wybitego białoruskiego artysty Artura Klinau pt. MIŃSK - MIASTO SŁOŃCA.
 
Zaraz po wernisażu zapraszamy do nowej auli PiP (2A) na wykład Artura Klinau poświęcony architekturze Mińska. Klinau jest uznanym białoruskim artystą sztuk wizualnych, pisarzem, wydawcą i redaktorem pisma pARTisan. W 2011 roku był reprezentantem Białorusi na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Jest autorem koncepcji "Miasto Słońca", odczytującej sowiecką architekturę XX wieku w kontekście socjalnych utopii. Koncepcję tę przedstawił w swojej książce pt. "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca", która została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Czarne w 2008 roku. Od 2014 roku Artur Klinau jest zaangażowany w autorskie przedsięwzięcie pod nazwą "Wolna Republika Kaptaruny" - czyli w budowę wioski artystycznej położonej w wyjątkowym miejscu, bo na pograniczu polsko-białorusko-litewskim.

Artur Klinau, jako laureat nagrody im. Lwa Sapiehy, przebywa w Białymstoku na dwumiesięcznym stypendium pobytowym. Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w gronie pięciu szkół wyższych (obok Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Poznańskiego i Wrocławskiego), które włączyły się w realizację tej nagrody.  

Na zdjęciu: Artur Klinau składa autografy po grudniowym wykładzie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB

Strony artysty:
http://arturklinau.com/
http://kaptaruny.com/en/
http://partisanmag.by/