Ofensywa romantyzmu i kobiety w ofensywie, czyli Tydzień z Filologią UwB dla uczniów i wszystkich zainteresowanych

Data wydarzenia 28-02-2022

Norwid, Sękowski, „Ballady i romanse”, bohaterki Słowackiego, podlaska kuchnia w XIX wieku, czy zabawy z polsko-rosyjskimi homonimami – m.in. takie wykłady online przygotowali dla uczniów i wszystkich zainteresowanych filolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku w ramach akcji Tydzień z Filologią UwB. Jej pierwsza odsłona rozpocznie się 28 lutego, druga – 28 marca. Chętni mogą się już zgłaszać.

- Nasza akcja Tydzień z Filologią UwB kierowana jest przede wszystkim do młodzieży ze szkół średnich oraz nauczycieli, którzy chcieliby utrwalić i poszerzyć wiedzę nie tylko na tematy, przewidziane w programie nauczania, ale też poznać szerszy kontekst różnych zjawisk oraz procesów literackich, kulturowych i językowych. Do udziału w akcji zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowane - nie tylko ze szkół - mówi dr hab. Monika Bednarczuk, jedna z organizatorek „Tygodnia z Filologią UwB”.

Tegoroczna akcja będzie miała dwie odsłony. Pierwsza rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 4 marca. Druga odbędzie się w dniach 28 marca – 1 kwietnia. Podczas wykładów, które będą prowadzone online, przedstawiciele polonistyki, rusycystyki, romanistyki i amerykanistyki przybliżą młodzieży zagadnienia związane z nowoczesnymi badaniami z zakresu językoznawstwa, literatury i kultury. Jak zapewniają organizatorzy akcji - każdy znajdzie coś dla siebie.

- Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, dlatego pierwsza odsłona akcji (28 lutego – 4 marca) poświęcona jest różnym aspektom właśnie tej epoki. Pod nieco żartobliwym hasłem "Ofensywa romantyzmu" wychodzimy jednak poza kulturę polską. Obok wystąpień na temat Cypriana K. Norwida, "Ballad i romansów" oraz mitów Syberii, prelekcje obejmują takie postaci, jak Józef Julian Sękowski (znany bardziej jako rosyjski pisarz i publicysta Osip Senkowski) oraz Herman Melville (który był dwa lata starszy od Norwida) – wymienia dr hab. Monika Bednarczuk.

Hasło drugiej odsłony Tygodnia z Filologią UwB to "Kobiety w ofensywie".

- Co proponujemy między 28 marca a 1 kwietnia? Prelekcje poświęcone podlaskiej kuchni w XIX wieku (na podstawie słownika Zygmunta Glogera), bohaterkom Słowackiego, listom przyjaciółek z przełomu XIX i XX wieku, kobietom w literaturze Afryki Zachodniej... Ważnym elementem naszych spotkań są również praktyczne porady w zakresie języków obcych, których w tym roku udzielają dwie doświadczone rusycystki – dopowiada współorganizatorka akcji. 

Zapisy na wykłady już trwają. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową. Zainteresowani mogą zgłaszać się indywidualnie lub grupowo (całe klasy). Wykłady prowadzone będą z reguły za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

Szczegółowy program i zasady zgłaszania się na wykłady można znaleźć na stronie: https://filologia.uwb.edu.pl/.

Tydzień z Filologią UwB w formule online organizowany jest już po raz drugi.

- W ubiegłym roku, który był szczególny z powodu długotrwałych obostrzeń pandemicznych, na prośbę nauczycielek i nauczycieli poszerzyliśmy naszą ofertę. Pierwotnie planowana liczba 16 prelekcji urosła do 24. Kilka wykładów zostało przygotowanych dodatkowo, kilka było powtarzanych w innych terminach, aby w ten sposób wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu. Wedle naszych obliczeń w ubiegłorocznym "Tygodniu z Filologią UwB" uczestniczyło  ponad 1100  osób, przy czym, oczywiście część słuchaczy zapisała się na kilka prelekcji, a niektóre klasy np. tylko na jedną – mówi dr hab. Monika Bednarczuk.

W planach Wydziału Filologicznego, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna, jest też spotkanie „na żywo”, czyli Dzień Drzwi Otwartych, który ma odbyć się 7 kwietnia. Przewidziane są rozmowy, spotkania, prelekcje. Więcej szczegółów wkrótce.


Szczegółowy program