Pionierki w edukacji i nauce. Wyjątkowa wystawa w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku już otwarta

20 wybitnych kobiet, a wśród nich lekarka, chemiczka, pisarki, działaczki społeczne, studentki. Wszystkie z wielkimi zasługami dla rozwoju nauki i edukacji. Można je spotkać w kampusie UwB za sprawą wystawy, która w piątek 11 września została oficjalnie otwarta. Ekspozycję mogą obejrzeć wszyscy chętni.

Wystawę pt. „PIONIERKI. Kobiety w edukacji i nauce” przygotował Instytut Studiów Kobiecych we współpracy z Zakładem Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalne plansze stoją na Placu Syntezy w naszym kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Znajdziemy na nich sylwetki m.in. Marii Curie-Skłodowskiej – chemiczki i dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, Eweliny Pepłowskiej – posłanki i działaczki społecznej, Elizy Orzeszkowej – pisarki, Ireny Białówny – białostockiej lekarki, czy Zofii Daszyńskiej-Golińskiej – ekonomistki i socjolożki.

- To pierwsza tego rodzaju wystawa prezentowana na Uniwersytecie w Białymstoku. Eksponowane są sylwetki 20 wybitnych kobiet, które miały bardzo znaczący wpływ na rozwój edukacji, nauki, zawodów prestiżowych. Jest to tematyka, która ma być wstępem do szerszej dyskusji na temat znaczenia historii kobiet w historii społecznej -  podkreśla prof. Małgorzata Dajnowicz kierownik Zakładu Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezes Instytutu Studiów Kobiecych.

W piątkowym, uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. dr Anna Budzanowska wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior–Kazberuk prof. PB, czy dr hab. Tomasz Mojsik dziekan Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.

 - Tematyka kobieca jest tematyką wrażliwą społecznie, niesamowicie ważną. Za odważne tematy, które są podejmowane w ramach Instytutu Studiów Kobiecych od wielu lat bardzo serdecznie dziękuję jako kobieta i jako wiceminister do spraw szkolnictwa wyższego. Hasłem wystawy są pionierki. A pionierki to przełamywanie stereotypów i barier w zawodach, które dotychczas były domeną męską – mówiła w trakcie uroczystości wiceminister Anna Budzanowska.

Wystawa jest współfinansowana przez MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki".

Jej organizatorzy rozpoczęli też ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem: „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy”, która potrwa do 14 września.

Z kolei wystawa będzie dostępna do 30 października. Obejrzeć mogą ją wszyscy, także mieszkańcy naszego regionu.