Podarowane minerały, skamieniałości, meteoryty i tektyty na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Data wydarzenia 12-04-2018

Do końca roku można oglądać w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym nową wystawę minerałów, skamieniałości, meteorytów oraz tektytów. To w sumie ok. 600 eksponatów. Zostały wybrane spośród blisko 800 okazów, które kilka miesięcy temu podarowała Uniwersytetowi w Białymstoku dwójka białostoczan – Irena i Jan Data.

Zbiór podarowanych minerałów i skamieniałości jest niezwykle różnorodny. Wśród najcenniejszych okazów – kolorowe, pasiaste agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji - z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. Ponadto do Centrum trafiły m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Szczególnie cennym nabytkiem dla Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego są meteoryty oraz tektyty (bryłki zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię). Do tej pory w zbiorach Centrum nie było bowiem pozostałości ciał niebieskich, dlatego podarowane meteoryty stały się zaczątkiem nowej kolekcji. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki.  

Wystawa zajmuje jedną z sal Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Goście mogą obejrzeć nie tylko okazy wyeksponowane w gablotach - pracownicy Centrum przygotowali też makrofotografie najciekawszych eksponatów. Dzięki temu można w powiększeniu podziwiać ich barwy, kształty czy strukturę.

Ekspozycja ma charakter czasowy, jednak po jej zakończeniu wybrane okazy można będzie oglądać na stałe w ramach wystawy „Minerały i skały”.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło  się do nowego, przestronnego budynku w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych (Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi - zarys dziejów) oraz rozmaite wystawy czasowe, a także hodowle terraryjne.

Centrum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00, a także w soboty od 10.00 do 14.00. Wstęp wolny.