Pokazy spektaklu "Jawić się" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 07-03-2019

Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na pokazy spektaklu „Jawić się” w reżyserii Michała Stankiewicza.


Termin:
8 marca, 19:00 - PRÓBA GENERALNA
9 marca, 19:00 - PRAPREMIERA
10 marca, 19:00 - PRAPREMIERA
Miejsce:
Uniwersyteckie Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N, Białystok)
Wstęp:
20 zł lub więcej (płatne przy wejściu)
Studenci i pracownicy UwB: bezpłatnie
Rezerwacje:
jawicsie@gmail.com
Czas: 2h


Wejście od 16 roku życia
W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe, głośna muzyka oraz dymiarka. Polecamy założyć wygodne buty.

 „Jawić się” to poemat korzystający z technicznego wyposażenia sali teatralnej, sensoryczna kąpiel, w którą widz zatapia się jak w przestrzeń obrazu, stając się jego elementem zmieniającym światło. W spektaklu rezygnujemy z linearnej narracji oraz hierarchii zmysłów, a rehabilitując ciało i sensualność na gruncie fenomenologii percepcji, skupiamy się na operowaniu ATMOSFERĄ i jej właściwościami. Gasnące światła otwierają widzów na tworzące się obrazy, a mimowolne skojarzenia wchodzą w reakcję z płynnym pejzażem, odkrywając jego kolejne warstwy i odbicia. W tak zbudowanym teatralnym sandboxie tylko krok dzieli widzów od wydłużenia reakcji własnego ciała poprzez ruch - otwarcia intymnego krajobrazu. TANIEC bowiem, powołując się na Wiesnę Mond-Kozłowską, uruchamia w nas nieświadome, „to moment absolutnego kontaktu człowieka z samym sobą, przeżywana tożsamość bycia i JAWIENIA się”.

Inspiruje nas szeroko rozumiana kultura techno oraz transowość muzyki tzw. społeczeństw pierwotnych. Korzystamy także ze strategii wywodzących się z pola sztuk immersyjnych, VR i gier komputerowych z otwartym światem. Ważny impuls stanowią również techniki malarskie, skupione na ekspresji koloru i płaszczyzn, których celem jest wypełnienie pola obserwatora, wchłonięcie go w barwę, sprawienie, aby kompozycje w pewnym sensie stały się jego środowiskiem. Podejmujemy próbę przeniesienia ich na grunt teatru, „tekstem” spektaklu będzie samodzielne odkrywanie kolejnych warstw w krajobrazie, pejzażu, przestrzeni performatywno-atmosferycznej.

Ostatecznie, spektakl to intymna, osobista TECHNOPOEZJA performowana przez widzów.

„Jawić się" jest kontynuacją poszukiwań potencjału ciała jako podstawowego medium teatru, a samego spektaklu jako zaprojektowanej sytuacji, w której mogą zajść autonomiczne wobec niego zdarzenia. We wcześniejszych pracach, takich jak „Come True” oraz „Metoda ustawień narodowych”, widzowie przyjmowali perspektywę obserwatorów samych siebie, a także mechanizmów zachodzących w grupie obcych im ludzi.Koncepcja, reżyseria, tekst: Michał Stankiewicz
Muzyka: Bartłomiej Hajkiewicz
Set: Jędrzej Dondziło (Dtekk)
Audiosfera: Kajetan Łukomski (Avtomat)
Reżyseria światła: Mateusz Tymura
Narracja: Joanna Żurawska
Techniki mindfulness: Grzegorz Jabłonowski
Dokumentacja VR: Miłosz Hermanowicz
Nagłośnienie: Łukasz Zygarlicki (Sound Support Pro)
Koordynacja: Paulina Karczewska, Ksymena Wojtkowska
Autorka cytatu: Martyna Siemieńczuk
Autor zdjęcia: Mustafa Youssoufi
Uczestniczki i uczestnicy prób: Wiktor Klimaszewski, Karol Czepel, Patrycja Pieńczykowska, Adam Kubiak, Martyna Płońska, Marcin Rutkowski, Ania Dawidziuk, Karol Smaczny, Wojtek Mlenko, Mariusz Minkiewicz, Mirosława Olszewska, Anna Zdańkowska, Marian Fiedorczuk, Alicja Sienkiewicz, Barbara Woszczelska, Alicja Wiktorowicz, Ewa Kosadzka, Reisa Bondar, Leonida Stepanowicz, Ela Zych
Produkcja: Fundacja Uniwersytetu Terenowego, Fundacja Dusza ŚwiataSpektakl jest kontynuacją „Zgromadzenia" dofinansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet w Białymstoku/Uniwersyteckie Centrum Kultury.