"Polska szkoła eseju". Otwarte konwersatoria u filologów z UwB

Data wydarzenia 12-11-2020

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na drugą odsłonę Otwartych Konwersatoriów. W tym roku, w dniach 12-26 listopada, poprowadzi je Marek Zagańczyk, a tematem będzie "Polska szkoła eseju".

Jak przypomina dr hab. Krzysztof Korotkich z UwB, Otwarte Konwersatoria Wydziału Filologicznego zainicjował w zeszłym roku cykl zajęć, które poprowadził znany poeta i dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego Wojciech Kass.

- Celem konwersatoriów jest pogłębienie wiedzy oraz rozwój talentów w zakresie literatury. Konwersatoria kierujemy do uczniów, nauczycieli, studentów oraz wykładowców poszukujących kontaktu ze światem literackim, ze znanymi i ważnymi twórcami. Zapraszani literaci proponują tematy bliskie ich zainteresowaniom – mówi dr hab. Krzysztof Korotkich. 

Marek Zagańczyk - autor szkiców Droga do Sieny oraz Cyprysy i topole, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, edytor, prezes wydawnictwa „Próby” - opowie o polskiej szkole eseju. Wśród omawianych bohaterów znajdą się pisarze tworzący w kraju i na emigracji.

- Łączy ich wspólna forma literacka - esej. A co za tym idzie podobna postawa wobec świata: ciekawość, wierność rzeczywistości, umiejętność swobodnego poruszania się między wieloma dziedzinami kultury, a także, co stanowi  charakterystyczny rys polskiego eseju: wyjątkowa pamięć historii, tej bliskiej i tej dalekiej. Każdy z nich umiejętnie łączył tradycję i nowoczesność, dom i świat, Polskę i Europę. Wszyscy potrafili przy tym żywo pisać o sprawach prywatnych i publicznych. Budowali silny nurt polskiej prozy, uczyli nas mówić i myśleć – zapowiada swoje konwersatoria Marek Zagańczyk. 

Organizatorzy zaplanowali 7 popołudniowych (w godz. 18.00-19.30) spotkań, każde poświęcone innemu utworowi i twórcy. Plan przedstawia się następująco:

12.11.2020: Jerzy Stempowski - Niespieszny przechodzień

13.11.2020: Konstanty A. Jeleński - Hojność błyskawiczna

18.11.2020: Zbigniew Herbert - Barbarzyńca w ogrodzie

19.11.2020: Jan Kott - Sztuka lektury

20.11.2020: Paweł Hertz - Domena polska

25.11.2020: Zygmunt Kubiak - Brewiarz Europejczyka

26.11.2020: Wojciech Karpiński - Prywatna historia wolności

Ze względu na pandemię konwersatoria odbędą się online na platformie MS Teams. Aby wziąć w nich udział wystarczy użyć linku: https://bit.ly/2Ia0u6Z