„Polski krok po kroku” czyli nauka przez zabawę. Wydział Filologiczny zaprosił uchodźców na nietypowe zajęcia językowe

Gry i zabawy, które mają pomóc w uczeniu się języka polskiego, przygotował z myślą o młodych uchodźcach z Ukrainy Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Pierwsza grupa uczestniczyła w nich już dziś (24.03). Kolejne zajęcia zaplanowane są w piątek.

Jak mówią organizatorzy, akcja skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat, ale osoby dorosłe chcące poznać podstawy języka polskiego są również mile widziane. Pierwszego dnia w zabawie wzięły udział ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w Domu Dziecka przy ul. 11-go Listopada w Białymstoku, ale także osoby, które o wydarzeniu dowiedziały się z mediów społecznościowych lub za pośrednictwem Fundacji Dialog.

- Zorganizowaliśmy gry i zabawy z językiem polskim, m.in. kalambury, zabawy ruchowe połączone z poznawaniem polskich słów, odgrywanie scenek w autobusie czy sklepie. W programie zajęć znalazła się nauka polskiej piosenki, czytanie bajek. Nie zabrakło niespodzianek, takich jak fotobudka czy słodkości – relacjonuje dr Anetta Strawińska z Wydziału Filologicznego UwB. - W piątek liczymy na obecność osób indywidualnych, nie tylko dzieci. Będą gry planszowe, zagadki językowe, krzyżówki oraz nauka origami.

Zajęcia przygotowali pracownicy i studenci wydziału. Pomogli też sponsorzy, np. firma przewozowa Plus Bus przywiozła i odwiozła dzieci z Domu Dziecka. Z kolei GramoFon zapewnił uczestnikom słodkie (i nie tylko) przekąski.

Piątkowe zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 w auli Wydziału Filologicznego UwB (sala 94) przy Placu NZS 1. Wcześniejsze zapisy nie są wymagane.