Ponad 1,7 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki otrzymały dwa projekty UwB

Data wydarzenia 31-07-2017

Dwa projekty badawcze Uniwersytetu w Białymstoku otrzymały granty w ramach rozstrzygniętego właśnie ogólnopolskiego konkursu w module „Dziedzictwo narodowe” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.


To granty na badania, które będą realizowane przez kilka lat. Kierownikiem pierwszego projektu jest ks. prof. dr hab. Wiesław Jan Przyczyna (nie jest zatrudniony na UwB), który razem z pracownikami UwB: ks. dr. hab. Markiem Ławreszukiem, kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej, dr Małgorzatą Kurianowicz i dr Anną Rygorowicz-Kuźmą,  będzie realizował na Wydziale Filologicznym UwB projekt pod nazwą „Słownik polskiej terminologii prawosławnej”. Na swoje badania otrzyma 1 110 938,00 zł.

Z kolei dr hab. Marzena Liedke (kierownik projektu) i dr Piotr Guzowski z Wydziału Historyczno-Socjologicznego uzyskali grant w wysokości 631 400,00 zł na projekt „Akta synodów prowincjonalnych i dystryktowych Jednoty Litewskiej. Krytyczna edycja źródeł”.

Jak można przeczytać na stronie MNiSW, w ramach modułu Dziedzictwo narodowe wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym.

Więcej informacji o konkursie pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/30-mln-na-wsparcie-dziedzictwa-narodowego.html