Ponad 100 adapterów do masek trafiło z Wydziału Fizyki UwB do pogotowia ratunkowego i strażaków-ratowników

Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku włączyli się do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Wydział zakupił niezbędny materiał (plastik PET-G), a dr Cezary Walczyk - inicjator przedsięwzięcia - wykonał w technice druku 3D ponad 100 adapterów do hermetycznych masek pół- i pełnotwarzowych.

Adaptery pomagają dopasować dostępne filtry do różnych typów masek posiadanych przez podlaskie służby.

- Wykonaliśmy 2 rodzaje adapterów: pojedyncze i podwójne. Choć to stosunkowo niewielkie elementy, wydruk każdego z nich trwa 5-6 godzin. Mimo, że do produkcji wykorzystałem nie tylko wydziałową drukarkę, ale i prywatny sprzęt, przygotowanie ponad setki adapterów zajęło około miesiąca – relacjonuje dr Cezary Walczyk.  

Fizycy wykorzystali gotowe, dostępne w sieci projekty adapterów. Linki do nich udostępnili na stronie wydziału i zachęcają innych, by także włączyli się do pomagania.

Jak podkreślają, trzeba mieć odpowiedni sprzęt, materiały i czas na nadzorowanie wydruków, ale najważniejsze są dobre chęci.

Adaptery z Wydziału Fizyki UwB trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Obie instytucje przekazały na ręce dziekana Wydziału Fizyki UwB podziękowania za okazane wsparcie.  

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wydziału Fizyki UwB.